Prof. Dr. Ali Ayhan

Özgeçmişi

İlk, orta ve lise öğrenimini Anamur Ortaköy Bölge İlkokulu, Anamur Ortaokulu, Silifke Lisesi ve Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde yaptı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu. 1967-1971 yılları arasında Hacettepe Ü.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde uzmanlık öğrenimini tamamladı.  Askerlik hizmetini Ağrı’ da yerine getirdikten sonra öğretim üyesi olarak çalışmaya başladığı Hacettepe Ü.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 1979 yılında doçent, 1988' de profesör oldu.

1982 yılında State University of New York at Buffalo’da jinekolojik onkolojide tanı ve yenilikler, kolposkopi ve lazer üzerine çalışmalar yaptı. Aynı yıl University of British Columbia-Vancouver’da mikrocerrahinin temel prensipleri üzerine çalıştı.
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, Hacettepe Kadın Doğum Kliniği Geliştirme Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği,  üyeliği yanında Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği’nin kurucu üyesi ve halen başkanıdır. Ayrıca ‘International Gynecologic Cancer Society’ üyesi olup, 2005 - 2009 yılları arasında ESGO (European Society of Gynecologic Oncology)’nin ortadoğu temsilcisi olarak görev yapmıştır.

Kadın kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların tanı ve tedavisi, kanser taraması ve kolposkopi ile ilgilenen Prof. Dr. Ayhan 2007 yılından itibaren Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır.