1 – 31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısı ile;

 • Bağlı ilçelere meme kanseri ile ilgili olarak bilgi notu gönderilerek yapacakları etkinliklerde kullanılması, yerel yazılı ve görsel basında yayımlanması sağlanmıştır.
 • Kurumumuz çalışanlarının pembe giyinmesiyle Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızın bahçesinde pembe kurdele oluşturulmuştur.
 • İlimiz Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde görev yapan Aile Hekimlerimize ve Aile Sağlığı Çalışanlarımıza yönelik Müdürlüğümüzce uygulamalı kanser taramaları hizmet içi eğitim programı gerçekleştirilmiştir.
 • İlimizdeki fabrikalarda çalışan vatandaşlara kanser konusunda eğitim düzenlenmiştir.
 • Kanser hastası olan vatandaşlarımız ve yakınları için, geleneksel “3. Moral Çayı” etkinliğimiz düzenlenmiştir. Söz konusu etkinlikte kanserde erken teşhis konusunda farkındalık oluşturma ve kanser teşhisi konulmuş hastalarımıza moral desteği verme amacıyla; yöneticilerimiz kanser konusunda bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.
 • Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr. Hülya BECERİR KADEM' de (Kadın ve Demokrasi Derneği) kanser ve kanserden korunma yolları hakkında eğitim düzenlemiştir. 
 • Yöneticilerimizin ve Sağlık personellerimizin katılımları ile halı sahada kadın- erkek takımları ile futbol oynanıp, farkındalık oluşturma amaçlı etkinlik gerçekleştirilmiştir. 
 • Kanser hastalığı ve kanser taramaları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüşler düzenlenmiş, halkın kalabalık olduğu yerlerde stantlar kurulmuş, Tekira AVM ve çevresindeki esnaf yerinde ziyaret edilerek pembe kurdele ve meme kanseri broşürü dağıtılmıştır.
 • Memeder tarafından düzenlenen Pembe festivale Halk Sağlığı Başkan Yardımcımız Dr. Hülya BECERİR ile birlikte Şube ve KETEM çalışanları olarak katılım sağlanmıştır.
 • Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; Aile Sağlığı Merkezlerinde bilgilendirmeler yapılarak afiş ve broşürler dağıtılmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğünce Gazi Osman Paşa Camii Kuran Kursu kursiyerlerine ve Cumhuriyet Orta Okulu Öğretmenlerine Meme Kanseri konusunda eğitim verilmiştir.
 • Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim salonunda Esentepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine kamuda meme kanseri konusunda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla eğitim düzenlenmiştir. Sağlıklı hayat merkezimizin toplantı salonunda çalışanlarımıza meme kanseri ile ilgili hizmet içi eğitim verilmiştir. Çorlu KETEM birimimiz tarafından ise; Çorlu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim salonunda, huzurevinde, SODAM (Kaymakamlık bünyesinde yardımlaşma ve dayanışma vakfında), Esentepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde meme kanseri konusunda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla eğitimler düzenlemiştir.
 • Ergene İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; bölgemizde bulunan Ahımehmet, İğneler, Bakırca, Pınarbaşı, Esenler, Karamehmet, Kırkgöz Köylerinde mobil hizmet aracıyla broşür dağıtılarak bireysel eğitimler verilmiştir. Ergene Kaymakamlığına bağlı tüm kamu ve kuruluşlarda görev yapan bayan personele ve kuran kursu kursiyerlerine meme kanseri semineri düzenlenmiştir. Aile sağlığı Merkezlerinde meme kanseri ile ilgili broşürler dağıtılmış, afişler asılmıştır.
 • Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; kurumda çalışan personellere, Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarına pembe kurdele takılmıştır.
 • Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; ASM’lerde ve İSM’ de çalışanlar tarafından pembe kurdele takılarak meme kanseri konusunda vatandaşta farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. ASM’lerde bulunan LCD televizyonlarda Meme Kanseri farkındalığı ile ilgili videolar ve slaytlar gösterilmiş, ASM’ ye başvuran hastalara Kendi Kendine Meme Muayenesi broşürü dağıtılmıştır. Köy Sağlık Evi Ebeleri, kendilerine bağlı bulunan köylerdeki halka, özellikle bayanlara meme kanseri hakkında bilgi verip, el broşür dağıtmışlardır. SODAM Merkezi Konferans Salonunda meme kanseri ile ilgili eğitim yapılmıştır.
 • Marmara Ereğlisi Toplum Sağlığı Merkezi tarafından; Meme Kanseri ile ilgili Afişler panolara asılmış, stant açılmış halka meme kanseri ile ilgili bilgi verilmiş olup, broşürler dağıtılmıştır. Kuran Kursu kursiyerlerine meme kanseri eğitimi düzenlenmiştir. Yakuplu, Türkmenli, Çeşmeli Mahallelerinde Mobil Hizmet Günlerinde Meme Kanseri ile ilgili halka bilgi verilmiş olup, broşürler dağıtılmış farkındalık yaratılmıştır.
 • Saray İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; halka meme kanseri ile ilgili eğitimler verilmiştir. Mobil Sağlık Ekibi tarafından köylerde bilgilendirme yapılmış, vatandaşa meme kanseri ile ilgili broşür dağıtılmıştır.
 • Şarköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; Cumhuriyet ASM, Selahattin Aslan ASM, Mürefte ASM , Hoşköy ASM ‘ye 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle afiş dağıtılmıştır. Halkın görebileceği yerlere asılması sağlanmıştır. Pazarın olduğu bir gün en işlek caddesi olan Atatük Cd. ve ASM’lerin önlerinde stant açılmış, halka broşür ve KETEM baskılı bez çantalar dağıtılmıştır. Şarköy Gazetesi, Şarköy Haber gazetelerine basın bildirisi gönderilmiş, Şarköy İSM’ nin sosyal medya hesaplarında kanser ile ilgili bildirimler yayınlanmış tüm halkımızın kanser konusunda farkındalığının arttırılması, bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.
 • Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; ASM’lerde halka meme kanseri ile ilgili broşürler dağıtılmış, afişlerin ASM’ne asılması sağlanmıştır. SHM duvarlarına meme kanseri ile ilgili afişler asılmıştır. ASM’lerde meme kanseri ile ilgili video gösteri yapılması ve halkın konu hakkında bilgilendirmesi sağlanmıştır. SHM toplantı salonunda meme kanseri ile ilgili hizmet içi eğitim verilmiştir. AÇSAP Polikliniğine gelen hastalara KKMM anlatılarak erken teşhis ve tedavinin önemi anlatılmıştır. Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışanlarına meme kanseri konusunda bilgilendirme yapılarak broşür dağıtımı yapılmıştır. Süleymanpaşa KETEM tarafından ise; Ekim ayı süresince, KETEM Birimimiz bünyesinde, bireysel veya İlçelerden gurup olarak başvuran 536 kişiye “Meme Kanseri” “Kanser, Kanserden Korunma Yolları ve Kanser Taramaları” “Kendi Kendine Meme Muayenesi” hakkında eğitim verilmiş ve taramaları yapılmıştır. Aile Sağlığı Merkezleri ile iş birliği yapılarak Ekim ayının her hafta pazartesi günleri Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı servis araçları ile gelen 86 kişiye “Meme Kanseri” “Kanser, Kanserden Korunma Yolları ve Kanser Taramaları” “Kendi Kendine Meme Muayenesi” hakkında eğitim verilmiş ve taramaları yapılmıştır. Aile Sağlığı Merkezleri ile iş birliğimiz sürdürülmekte ve her hafta pazartesi günü farklı Aile Sağlığı Merkezlerinden guruplar getirilmeye devam edilmektedir. Süleymanpaşa Kent Konseyi ve Tekirdağ Kanserle Mücadele ve Dayanışma Derneği iş birliği ile “Ekim Ayı Meme Kanseri farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında organize edilerek Namık Kemal Kemal Bölge Tiyatrosu tarafından 24.10.2019 tarihinde sahnelenen HIDRELLEZ adlı tiyatro oyununa birimimize kayıtlı kanser hastalarımız ve yakınları ile birlikte katılım sağlanmıştır.
 • Muratlı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından; mobil hizmet bölgemizdeki kişilere meme kanseri ile ilgili eğitim yapılmış, ilçe halk pazarında meme kanseri broşürleri dağıtılmıştır. Toplum Sağlığı Merkezimize bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde stant kurulup bilgilendirme eğitimi yapılmıştır. İlçedeki yerel gazetede bilgilendirme notu paylaşılmıştır.
 • Hayrabolu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından; Hayrabolu Belediyesinin önünde Ketem’ e gitmek için toplanan bayanlar meme kanseri ile ilgili hazırlanmış olan pankartlarla karşılayarak, yakalarına pembe kurdele takılmış ve bayanlara meme kanseri ile ilgili el broşürü dağıtılmıştır. Köy Sağlık Evleri ve Aile Sağlığı Merkezlerine meme kanseri ile ilgili afiş asılarak hastalara meme kanseri konusunda bilgilendirme yapılmış ve el broşürü dağıtılmıştır. Köy Sağlı Evlerinde vatandaşa Meme Kanseri ile ilgili eğitimler verilmiştir.