Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kanserle mücadelede en etkili yollardan birisi, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve diğeri de hastalığın erken teşhis edilmesidir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla; tarama programları gerçekleştirilmekte, halkımızın kanser konusunda farkındalığını yükseltmek, bilincini artırmak, sağlık okuryazarlığını sağlamak ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla, kanser hakkında farkındalık etkinlikleri ve eğitimler düzenlenmektedir.

Ekim Ayı Meme Kanseri farkındalık ayı kapsamda İlimizde bir dizi faaliyetler yapılmıştır.

  • Sinop İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3 Ekim Dünya yürüyüş günü kapsamında geniş kitlelerin katılımıyla yürüyüş etkinliği düzenlenmiş, yürüyüş etkinliğinde meme kanseriyle ilgili pankartlar ve el dövizleriyle halkın dikkati çekilmeye çalışılmıştır. Yürüyüş sonrası iskele meydanında stant açılarak bilgilendirmeler yapılmış, tarama grubundaki bayanlar keteme davet edilmiştir. Aynı etkinlikte ilköğretim öğrencileri arasında çuval yarışması, yumurta yarışması yapılarak kazanan çocuklara çeşitli hediyeler verilmiş olup etkinlik gün boyunca devam etmiştir.
  • İlimizdeki 1.basamak ve 2.basamak sağlık kuruluşlarına KETEM videosu gönderilip televizyon ekranlarında gösterimi sağlanmış, meme kanseriyle ilgili afiş ve el broşürlerinin de dağıtımı yapılmıştır.
  • TRT Trabzon Radyosunda kanser birim sorumlusu Dr. Bahar İPEK ÜNAL tarafından hem emzirme haftası hem de ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olması sebebiyle radyo konuşması yapılmış ve kanser taramalarında erken teşhisin önemi vurgulanmıştır.
  • Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM biriminde kullanılmak üzere kanser taramalarına dikkat çeken üzerinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır ve Sakın Geç Kalma Erken Gel yazılı halkın dikkatini çekebilecek kanser tarama aracı giydirilmiş olup halkımızın hizmetine sunulmuştur.
  • Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi olarak tüm yerel basına bilgi notu gönderilmiştir. Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında bilgi notu paylaşılmış Kanser Taramalarıyla ilgili sosyal medya görsellerinin yayınlanması sağlanmıştır.
  • İlimiz ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından Kanser taramaları ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin arttırılması amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu semt pazarları, kahvehaneler, müftülüklere bağlı kuran kursları, Halk Eğitim Merkezleri’nde konu hakkında broşür, bilgilendirme notları halka dağıtılmış ve taramalarını yaptırmak üzere ilgili birimlerimize davet edilmiştir.
  • İlimiz Organize Sanayi Bölgesine ‘Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olması sebebiyle İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet ERŞAN ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahu DURAN tarafından ziyaret gerçekleştirilmiş, kanser taramalarının önemi vurgulanarak bu bölgede çalışan bayan personellere Kanser taramalarını yaptırma sürecinde gereken kolaylığın sağlanması konusunda bilgilendirme yapılmıştır.