• Bakanlığımız Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Meme Kanseri konulu bilgilendirme yazısı Müdürlüğümüzün internet sitesinde ve sosyal medya hesabında yayınlanmıştır.
  • İlimizde görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına yönelik Müdürlüğümüz Eğitim Birimi ve Kanser Birimi iş birliğiyle S.B.Ü. Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda 08 Ekim 2019 tarihinde 13:00-17:00 saatleri arasında “Kanser Tanı ve Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar Semineri” düzenlenmiştir. Gerçekleşen seminerde konuşmacı olarak yer alan  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. N. Zafer UTKAN, S.B.Ü. Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Hasan TERZİ, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktor Öğretim Görevlisi Hasan YILMAZ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Dr. İnci SOBİ ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi sorumlusu Halk Sağlığı  Uzmanı Dr. Hande CİHAN MUTLU tarafından Meme Kanseri, Kolorektal Kanser ve Serviks Kanseri hakkında güncel bilgilendirme yapılarak Ulusal  Tarama Standartları ile ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Aile Hekimliği Uygulamalarında Kanser Taramaları” konulu el kitapçığı dağıtılmıştır.
  • Kocaeli Valiliği, KOÜ Tıp Fakültesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte “Herkes El Ele Meme Kanseri Güle Güle" etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Kocaeli Valisi Sn. Hüseyin Aksoy, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yrd. Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, vatandaşlar ve sağlık çalışanları katılım sağladı. İzmit Anıtparkta toplanan katılımcılar ellerindeki afiş, tabela ve billboardlarla aynı zamanda düdük çalarak yürüyüş yolu üzerinden marina sahiline kadar yürüdüler. İzmit Marinada bando takımının marşları ile karşılanan katılımcılar vapur gezisi ile Osmangazi köprüsü yakınlarında pembe renkli balon uçurdular.
  • İzmit Hasan Gemici spor salonunda düzenlenen ve sağlıkçılardan oluşan takımların karşılaştığı voleybol maçına Kocaeli Valisi Sn. Hüseyin Aksoy ve eşi Sn. Hülya Aksoy, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Sağlık Yöneticileri, sağlık çalışanları ve aileleri de izleyici olarak katıldılar. KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü takımlarının karşılaştığı gösteri maçında sporcular, özel olarak hazırlanan afiş ve pankartlarla sahaya çıkarak meme kanserine dikkat çekerek farkındalık sağladılar.
  • Kanser Birimi ve Müdürlüğümüze bağlı İlçe Sağlık Müdürlükleri Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ler iş birliğiyle “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek amacıyla, il genelinde kent meydanında, devlet hastanelerinde, alışveriş merkezlerinde, halk pazar yerleri ve sokaklarda stant açılmıştır. Bölgede bulunan halk eğitim kursları, camiler, eczaneler ve manifatura dükkanları gibi bölge esnafları ziyaret edilerek “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” hakkında bilgi verilip, broşürler dağıtılmıştır.
  • İlimiz de bulunan İlköğretim, Ortaöğretim ve Liselerde  “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında öğretmen ve öğrencilere meme kanseri hakkında bilgi verilerek pembe kurdele ve broşür dağıtılmıştır.
  • İlimiz de bulunan SHM’ler, KETEM’ler ve Aile Sağlığı Merkezlerindeki eğitim panoları “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında düzenlenerek farkındalık oluşturacak şekilde kanser ile ilgili afiş, broşür ve yazılar panoya konularak kuruma müracaat eden her hastaya “Kanserde Erken Tanının Önemi ve Tarama Testleri” hakkında bilgi verilip, broşür dağıtılmıştır.
  •  Kanser Birimi ve Müdürlüğümüze bağlı İlçe Sağlık Müdürlükleri, SHM’leri ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ler iş birliğiyle il genelinde halk eğitimleri düzenlenmiştir. Ulusal Tarama Standartlarına uygun vatandaşlarımız taşımalı sistem oluşturularak Aile Sağlığı Merkezlerinden gruplar halinde alınarak KETEM’ lerimizde mamografi çekimlerinin yapılabilmesi amacıyla nakli sağlanmıştır.
  • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürütülen “Erken Teşhis Yolunda Taranmayan Kalmasın” projesi kapsamında temin edilen Gezici Rahim Ağzı Kanseri Tarama Aracı ile bağlı ilçe ve köylerimizde rahim ağzı kanseri taraması ve kolorektal kanser taraması yapılarak uygun yaş grubundaki kadınlarımız Müdürlüğümüz tarafından tahsis edilen araç ile ulaşımı sağlanarak en yakın KETEM’e götürülüp mamografi çekimleri yapılmıştır.
  • Ekim ayı boyunca Darıca Belediyesi iş birliği ile Belediyeye ait 10 farklı yerde bilboardlara ‘’Bir gün bir saat, yarın bir hayat ‘’ yazılı afişler asıldı.
  • Etkinliklerimizle ilgili diğer bağlantı adresleri; https://kocaelism.saglik.gov.tr/TR,155193/herkes-el-ele-meme-kanseri-gule-gule.html, https://kocaelism.saglik.gov.tr/TR, 154364/kanser-semineri-gerceklestirildi.html, https://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/kocaeli-protokolu-ve-vatandaslar-meme-kanserine-dikkat-cekmek-icin-2-h115303.html,https://www.kocaelikoz.com/guncel/meme-kanserine-dikkat-cekmek-icin-yuruduler-h51166.html,https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3192288/vali-aksoy-farkindalik-egitiminde-yuzde-93e-ulastikhttps://www.enkocaeli.com/haber/3192498/herkes-el-ele-meme-kanseri-gule-gule,https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3192288/vali-aksoy-farkindalik-egitiminde-yuzde-93e-ulastik,http://www.buyukkocaeli.com.tr/meme-kanserine-farkindalik-icin-yuruduler-52631h.htm,www.demokratkocaeli.com/haber/41821/meme-kanserine-gule-gule-dediler.html,https://www.cagdaskocaeli.com.tr/protokol-kansere-dikkat-cekti-h106779.html,https://kocaelism.saglik.gov.tr/TR,155699/meme-kanserine-voleybol-maci-ile--dikkat-cektiler.html