• Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında İlimizde bulunan Tüm ASM, TSM, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve KETEM’lerimize yazılar yazılarak etkinlikler yapmaları konusunda bilgilendirilmişlerdir.
 • Basın Bülteni oluşturularak İl Sağlık Müdürlüğü web sitesinde yayınlanmış ve farkındalık oluşturulmuştur.
 • İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kanser Birimi tarafından koordine edilen “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi” Hacılar Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen 200 katılımcı ile gerçekleşti. Hacılar Belediyesi Kültür Merkezinde 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen eğitimde görev alan Servet Başkal Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Sebahat Ercan, katılımcılara Meme Kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve erken tanı konularında bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca taramalar için KETEM birimine davet edilen katılımcılara, konu hakkında çeşitli broşürler dağıtarak farkındalık oluşturulması sağlandı.
 • Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 3 Ekim Perşembe günü saat:11.00’da Meme Kanseri Farkındalık standı açılmıştır. Konu ile ilgili broşürler dağıtılarak bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 3 Ekim Perşembe günü saat:12.30-13.30 saatleri arasında Prof. Dr. Erdoğan M. SÖZÜER tarafından Meme Kanseri Farkındalık Konferansı verilmiş olup gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • 6-3 Ekim 2019 tarihinde Mahzemin ve Yemliha Mahallerinde görevli sağlıkçılar tarafından tespit edilen 30 kişilik grup   İl Sağlık Müdürlüğümüzün tahsis etmiş olduğu araçlarla Kocasinan İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Medine Sağlıklı Yaşam Merkezine getirilerek gerekli taramalarını yapıldı.  Yapılan taramaların ardından çeşitli bilgiler verdiğimiz vatandaşlarımızı ikamet ettikleri yerlere tahsis edilen araçlarla geri bırakılmıştır.
 • Pınarbaşı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Ekim Ayı Meme Kanseri etkinlikleri kapsamında 15-18 Ekim 2019 tarihleri arasında Pınarbaşı Belediyesi ile iş Birliği içerisinde stant kurularak vatandaşa broşür dağıtılmış ve bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Talas Belediyesi, Yahyalı Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü destekleri ile 3 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen yürüyüş etkinliğinde binlerce kişiye bilgilendirmeler yapılmış olup Meme Kanseri ile ilgili broşürler dağıtılmıştır.
 • İl Sağlık Müdürlüğü, Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Kocasinan ilçesinin ücra mahallelerinde yaşayan 100 kadına kanser taraması yaptı. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Kocasinan ilçesinin en ücra köşelerinden alınarak Medine Sağlıklı Hayat Merkezi’ne getirilen kadınlara burada kanser taraması yapıldı.
 • Servet Başkal Sağlıklı Hayat Merkezi ve KETEM sorumlu hekimi Dr.Sebahat ERCAN tarafından 25.10.2019 tarihinde TV Kayseri Beyaz Önlük adli programa katılarak Meme Kanseri ile ilgili bilgiler verip farkındalık oluşturulmuştur.
 • Milliyetçi Hareket Partisi kadın kolları teşkilat mensupları İldem Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezimize (KETEM) gelerek kanser taramalarını yaptırdılar.
 • Devlet hastanemiz konferans salonunda, Uzm. Dr. Feridun BULUT tarafından, tüm personele yönelik eğitim verilmiştir. Ayrıca stant açılmış, bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.
 • Sarız Entegre İlçe Devlet Hastanesi tarafından; Sarız Kadın ve Gençlik Merkezi'nde meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve tanı, farkındalıklarının artırılması gibi pek çok konuda halk bilgilendirilmiş olup broşürler dağıtılmıştır.
 • Servet Başkal KETEM tarafından; Merkezimize poster ve afişler astık. Gelen hastalarımıza pembe kurdela ve broşürler verdik.15.10.2019 tarihinde duyarlı bir KETEM personelimiz (Fevzi Çakmak KETEM’de Rad. Tek. Özden Akar Şahin) tüm KETEM çalışanlarına hazırlamış olduğu hediyelerini bizlere armağan etti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Servet Başkal KETEM merkezi tarafından 16.10.2019 tarihinde Tomarza’dan gelen bayanlara KKMM eğitimi verip kanser taramalarını yaptık. Servet Başkal KETEM merkezi tarafından 17.10.2019 tarihinde Kızılay Toplum Merkezinin getirdiği hastalara KKMM eğitimi verip kanser taramalarını yaptık.22.10.2019 tarihinde Göçmen Sağlığı Biriminde çalışanlara ve hastalara Meme Kanseri ve KKMM eğitimi verdik.23.10.2019 tarihinde Yahyalı’dan gelen bayanlara KKMM eğitimi verip kanser taramalarını yaptık ve farkındalık çantalarımızı hediye ettik.15.10.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürümüz ve İlçe Sağlık Müdürümüz merkezimizi ziyaret etti.
 • Fevzi Çakmak KETEM tarafından; ‘‘Biz kansere değil kanser bize esir olsun’’ diyerek çalışanlar olarak birbirimize pembe kurdele taktık. Meme kanseri hakkında merkezimize gelen bayanlara bilgi vererek pembe kurdele taktık. Mustafa Kızıklı ASM’de çalışan ebe hanımlarla bilgi paylaşımı yaptık. Merkezimizi İlçe Sağlık Müdürümüz ve Müdür Yardımcımız ziyaret etti. Merkezimizde görevli Rad. Tek. Özden AKAR ŞAHİN’in bizlere hediye ettiği tişörtlerimizi giyerek farkındalık yaratmaya çalıştık. (Kendisine çok teşekkür ederiz.) Bu etkinliklerimizde birimimize gelen bayanlara meme kanseri ile ilgili afiş, broşür, pembe kurdele ve ketem çantası verilmiştir.
 • Talas İlçe Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezlerimizce yapılan Meme Kanseri farkındalık ayı ile ilgili kendi kendine meme muayene, meme kanseri hakkında halk eğitim, hizmet içi eğitim verilmiştir. 40 -69 yaş bayan hastalar mamografi için uygun birimlere sevk edilmiştir. Farkındalığa dikkat çekmek için pembe renkli kıyafet tercih edilerek stant kurulmuştur. Stantta meme kanseri ile ilgili afiş, broşür, pembe kurdele ve ketem çantası verilmiştir.
 • 10.2019 tarihinde İldem Pazar yerinde stant kurulup bilgilendirmeler yapılmış olup aynı zamanda kişiler taramaya yönlendirilip gün boyu taramalar yapılmıştır.
 • Ekim ayı boyunca Ağırnas Mahallemizde Aile Sağlığı Merkezine gelen bayanlara Meme Kanseri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmış olup taramaya davet edilmişlerdir.
 • 10.2019 tarihinde İldem KETEM tarafından Bünyan İlçemizden gelen gruba Meme Kanseri hakkında bilgilendirme yapılıp kanser taramaları yapıldı. Ayrıca taramaları yapılan bayanlara KETEM çantası dağıtılmıştır.
 • Yahyalı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında İlçemizde bulunan Halk Eğitim Merkezi Kuran Kursları ve Mahallelerimizde Halka yönelik eğitimler düzenlenmiştir.
 • Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri" kapsamında Şehir hastanemiz Kadın Doğum kulesinde stant açılarak sağlık personeline ve halka el afişleri dağıtılarak bilgilendirme yapılmış olup broşürler uygun alanlara asılmıştır;1488 hastane personeline modül üzerinden eğitim verilmiş olup, hastanemizin kadın doğum eğitim ebeleri tarafından servislerde yatmakta olan 120 bayan hastaya uygulamalı meme muayenesi yaptırılarak meme kanseri konusunda bilgilendirilmiştir.
 • Özel Memorial hastanesi tarafından 03.10.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde Meme Kanseri semineri düzenlendi.11.10.2019 tarihinde Develi Aşık Seyrani Şenliğinde Meme Kanseri farkındalık etkinlikleri standı ile halk bilgilendirmesi yapıldı.21/22.10.2019 tarihlerinde Kayseri Spor A.Ş de Meme Kanseri semineri düzenlendi ve yaklaşık 650 kişiye halka yönelik bilgilendirme yapıldı.
 • Kanser konusundaki eğitim ve etkinliklerimiz ay ile sınırlı kalmadan yıl boyunca da etkin bir şekilde sürdürülmektedir.
 • Ay boyunca Tüm TSM, ASM, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve KETEM‘lerimiz tarafından 2117 kişiye 159 seansta Halk Eğitimi; 379 kişiye 18 seansta Hizmetiçi eğitim verilerek  toplamda ise 2496  kişiye 177 seansta Prostat  Kanseri konusunda farkındalık oluşturulmuş ve bilinçlendirme adına eğitimler verilmiştir.