Mart Ayı Kolon Kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında kanser konusunun hem toplumda hem de sağlık personelinde davranış değişikliği sağlayabilecek faaliyetlerle değerlendirilmesi doğrultusunda ilimizde Mart ayı boyunca etkinlikler düzenlenmiştir.

Mart Ayı Kolon Kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında, kolon kanseri ve kolorektal kanser taramaları (gaitada gizli kan testi) başta olmak üzere, Serviks kanseri,  servikal kanser taramaları (servikal  smear alınması) meme kanseri ve meme kanseri taramaları (mamografi), ve genel kanserler konusuna dikkat çekilmesi, 2018 yılı içerisinde tüm faaliyetlerimizin bu kanserler üzerinde yoğunlaştırılması, konunun uzmanı olan kişiler aracılığıyla halkın bilgi düzeyinin yükseltilmesine, sağlık personelinin de farkındalığının arttırılmasına yönelik etkinlikler düzenlenmiştir.

Müdürlüğümüzde Gerçekleştirilen Farkındalık Çalışmaları:

Mart ayında Mobil Tarama Aracı 1 Pendik ve Tuzla, Mobil Tarama Aracı 2 Çekmeköy, Mobil Tarama Aracı 3 Bahçelievler İlçelerinde İlçe Sağlık Müdürlüklerinin belirlemiş olduğu yerlerde ve 30 Mart5ta 1 gün Arnavutluk’ta tarama faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Konumlanan Mobil Tarama Tırlarında 40-69 yaş kadınlara mamografi çekildi, meme kanseri ve taramaları hakkında bilgi verilip aynı zamanda 30-65 yaş kadınlara Serviks kanseri taraması yapıldı. El broşürü dağıtıldı.22 Mart-25 Mart 2018 tarihleri arasında TÜYAP EXPOMED fuarında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi standın da broşür dağıtılıp, vatandaşlara kanser taramaları hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Konferans Salonunda İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi Uzmanı Dr. Şeniz KAVAK’ın katılımlarıyla SAHAM personeline ‘Kanser Birimi Hizmetleri’ konulu, 21 Mart’ta Kağıthane İlçe Sağlık Müdürlüğünde tüm Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına yönelik iki seans halinde kanser taramaları hakkında eğitim yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastanelerinde Yapılan Etkinlikler:

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastanelerinde, ‘kolorektal kanserlerde tanı yöntemleri ve erken tanının önemi,  kolon ve rektum kanseri ve taramanın önemi, kolon kanseri risk faktörleri ve tarama kuralları, onkoloji hastalarında kemoterapi uygulamalar-yan etkileri ve kontrolü, kolon kanseri farkındalık eğitimi, kanser ve korunma yolları (meme, kolon, Serviks, prostat v.b), kolon kanserlerinde erken teşhise yönelik yaklaşımlar, sigara ve kanser, kanser nedir, ulusal kanser taramaları eğitimi’ konularında halka yönelik ve hizmet içi eğitimler yapılmıştır. Eğitim çalışmaları kapsamında toplam 6209 sağlık çalışanına hizmet içi eğitim ve 1329 kişiye halk eğitimi verilmiştir.İstanbul Üsküdar Devlet Hastanesinde 01-30.03.2018 tarihlerinde hasta bilgilendirme ekranlarında ücretsiz tarama programları sunusu yayınlanmıştır.

Özel Hastanelerinde Yapılan Etkinlikler:

Faaliyet gösteren 88 Özel Hastanede, kolon kanseri ve sağlıklı beslenme, kolon kanseri nedenleri, yeni tedavi yöntemleri, meme, kolon, prostat kanserleri, kolonoskopi, ulusal kanser taramaları -kolon kanseri farkındalığı, kolon kanserden korunma ve teşhis yöntemleri konularında halka yönelik ve hizmet içi eğitimler yapılmıştır. Eğitim çalışmaları kapsamında toplam 3752 sağlık çalışanına hizmet içi eğitim ve 147 kişiye halk eğitimi verilmiştir.

Sarıyer Özel Acıbadem Maslak Hastanesi Sabah, Hürriyet aile, Milliyet.com ve NTV haber sitelerinde “Bu Besinler Kalın Bağırsak Kanserine Kalkan Oluyor” konulu makaleler yayınlanmıştır. Beylikdüzü Özel Medicana Intemetional Hastanesi Evde Bakım Demeği ve Medicana Sağlık Grubu İş Birliği ile 2017-2018 3. İstanbul Evde Sağlık ve Bakım Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Onkoloji Hastalarında Tedavi Yaklaşımları ve Evde Bakım’ konulu seminer düzenlemiştir. Şişli Özel Memorial Hastanesi’nde ‘HCC +Kolon Kanseri Olgu Tartışması" konulu panel düzenlenmiştir.

İlçe Sağlık Müdürlükleri Tarafından Yapılan Etkinlikler:

Halk Eğitimleri:

İlçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri, okullar, müftülük salonları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri (AÇSAP), Kuran Kursları, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezleri (İSMEK), Huzurevleri, Kültür Merkezlerinde; kanser, kanserden korunma, ücretsiz kanser tarama programlan, meme kanseri, serviks kanseri, genel kanserler, KKMM, över kanseri, genital kanserler, kolorektal kanserler, erken tanı ve tedavi yöntemleri, kansersiz yaşam, konularında halk eğitimleri verilmiştir. Yapılan eğitimlerle 4293 kişi kanser konusunda bilgilendirilmiştir.

Hizmetçi Eğitimler:

Böbrek-kolon kanseri, Kanser korunma ve erken tanı, serviks kanseri, meme kanseri, kanserin belirtileri, kanser taramaları, ücretsiz kanser tarama programlan konularında 941 sağlık personeline hizmetiçi eğitim verilmiştir.

Okul Eğitimleri:

Kanser ve kanserden korunma, kansersiz yaşam, serviks kanseri, meme kanseri, erken tanı ve tarama bilinci, kişisel hijyen, kanser ve beslenme, kanser ve sigaranın ilişkisi, kansersiz yaşam, ücretsiz kanser tarama programlan konularında lise, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında okul eğitimleri verilmiştir. Okul eğitimlerinde 856 öğrenci, 239 öğretmen, 84 veli eğitim almıştır.

Yerel Görsel- Yazılı Basın ve Faaliyetler:

Sağlıklı Yaşam Aracı ile Büyükçekmece’de bulunan pazarlar ve bazı Halk Eğitim Merkezleri gezilmiş, kursiyerlere broşürler verilerek kanser ve taramalar hakkında bilgilendirme yapılmıştır. TÜYAP EXPOMED fuarında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi standında broşür dağıtılarak vatandaşlara bilgilendirilme yapılmıştır.. Pendik’te Kaymakamlık binası konferans salonunda hizmet içi eğitimde personele karanfil dağıtılmış, hediye çekilişi yapılmıştır. Belediye aracılığı ile Sancaktepe’de SMS ile Şile’de de anons yolu ile halka tarama yaptırmaları hakkında duyuru yapılmıştır.

Stantlar:

İlçelerimizin meydan, park, pazar, alışveriş merkezleri vb. yerlerde 22 adet stand kurularak kolon kanseri başta olmak üzere genel kanserler ve ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi verilip el broşürü dağıtılmıştır.

Ataşehir Örnek ASM’de, Başakşehir Başak Pazarında, Bayrampaşa Tuna Caddesi, Sabri Akpınar Parkı’nda, Kocatepe Metro girişinde, Büyükçekmece Semt Pazarında, Çatalca Cumhuriyet Meydanı’nda, Esenler Özel Ensar Hastanesinde, Gügören Kale Çenter AVM’de, Kadıköy Salı Pazarında, Sarıyer Hacı Osman Metro İstasyonu Girişi ve Sarıyer Meydanda, Şile Merkez AVM ve Şile Devlet Hastanesi’nde, Ümraniye Meydanda, ilgili İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından stant kurulmuş olup, kolon kanseri, serviks kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, konulu el broşürü dağıtılmış ve ücretsiz tarama programları hakkında bilgi verilmiştir, Bayrampaşa’da 7 gün boyunca kurulan stantlarda kolon kanseri konusunda 350 kişiye meme kanseri ve kanser taramaları konusunda 750 kişiye bilgilendirme yapılmıştır.

Kanserle mücadelede erken tanı başarının temel şartı kabul edilmektedir. Kanser Daire Başkanlığı verilerine göre kadın kanserleri ülkemizde en sık görülen ilk on kanser arasında bulunmaktadır. Bu konuda toplumda farkındalık yaratmak için hizmet içi ve halka yönelik eğitim ve bilgilendirme programlarının planlanması ve kadın kanserlerine yönelik halk ve hizmet içi eğitimleri ile farkındalık faaliyetlerinin yıl boyunca sürdürülmesi önem kazanmakta ve kanser ile ilgili konularda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

KURUM

HİZMETİÇİ

EĞİTİM

SAYISI

HİZMETİÇİ EĞİTİM KATILAN KİŞİ SAYISI

HALK

EĞİTİM

SAYISI

HALK EĞİTİM KATILAN KİŞİ SAYISI

STAND

SAYISI

OKUL

EĞİTİM

SAYISI

ÖĞRET

MEN

SAYISI

ÖĞRENCİ

SAYISI

ÖĞRENCİ VELİ SAYISI

OKUL

SAYISI

KAMU HASTANELERİ

99

6209

36

1329

           

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

28

941

131

4293

22

7

239

856

84

10

ÖZEL HASTANE

83

3752

13

147

           

2018 MART TOPLAM

210

10902

180

5769

22

7

   239

856

84

10