Müdürlüğümüzce ekim ayı boyunca il genelinde halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlikler düzenlenmiştir.

 • Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında ay boyunca haberler yayınlanmıştır.
 • İl merkezinde ve ilçelerimizde bulunan billboardlarda müdürlüğümüz tarafından hazırlanan görseller asılarak halkımızda farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
 • Müdürlüğümüzce “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün destekleri ile Kerasus-Dikmenevi güzergâhında doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. ‘Giresun Sağlık İçin Yürüyor’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Yardımcısı Sayın Metin Maytalman, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Bahattin Murat Yakın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut, Bulancak İlçe Jandarma Komutanı Cihan Gültekin, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan H. Arslantürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek, Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Ahmet Bal, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Mehmet Şahin, Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşları, sağlık çalışanları ve gençler katılmıştır. Yürüyüş öncesi katılımcılara pembe kurdeleler dağıtılmış olup kanserle ilgili pankart açılmış ve dövizler taşınmıştır.
 • Müdürlüğümüz tarafından Cumhuriyet Meydanından Teyyaredüzü Gençlik Merkezine “Sağlığa Pedalla Bisiklet Turu” düzenlenmiştir. Bisiklet turuna Müdürlüğümüz personeli, Merkez Toplum Sağlığı personeli, Giresun Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ebelik ve Hemşirelik Bölümü öğrencileri, Gençlik ve Spor Müdürlüğü Bisiklet Takımı, Yeşilgiresun Belediyespor Bisiklet Takımı, Bulancak Aydos Derneği Bisiklet Takımı ve halkımız katılmıştır. Bisiklet turu öncesi farkındalık oluşturmak için dünyada ve ülkemizde meme kanserini simgeleyen pembe renkli kurdeleler ve fularlar katılımcılara dağıtılmış, bisikletlere pembe balonlar takılarak “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” pankartı açılmıştır. Etkinlik sonunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek tarafından günün anlam ve önemi konusunda konuşma yapılarak balonlar alkışlar eşliğinde havaya bırakılmıştır.
 • 1-31 Ekim Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında, erken evrede tanı alan hastalarla Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) etkinlik düzenlenmiştir. Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Elif Nur Köksal, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Bekir Bulut, Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Süha Atasoy ve Kanser Biriminden Halide Çavdar’ın katılımlarıyla gerçekleşen etkinlikte KETEM’e başvurarak erken evrede tanı alan hastalar bir araya gelmiştir.  Etkinlikte katılımcılarla sohbet edilerek bilgi alış verişinde bulunuldu. Kanserde erken tanının önemine vurgu yapılarak, hediyeler verilmiştir.
 • 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli konferans salonunda sağlık çalışanlarına yönelik “Giresun ve Kanser Sempozyumu” düzenlendi. Programda sırasıyla Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Sevil Çağıran Kılçıksız ‘Kanser Nedir’, Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Özveren ‘Giresun’da Kanser Hastası Olmak’, Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Bekir Bulut ‘Giresun’da Kanser Kayıtçılığı ve Kanser Taramaları’, Radyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Tosun ‘Meme Kanseri Tarama Yöntemleri’, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Alanya Tosun ‘Servikal Kanser Tarama Yöntemleri’ ve Genel cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğrul Kesicioğlu ‘Kolorektal Kanserde Erken Tanı’ sunumlarını gerçekleştirdiler. Erken tanının ve kanser taramalarının önemine sıkça vurgu yapılan sempozyumda katılımcıların soruları uzmanlar tarafından cevaplandırıldı. Program sonunda İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Hasan H. Arslantürk tarafından konuşmacı ve katılımcılara teşekkür edilerek, plaket takdimi yapıldı.
 • Müdürlüğümüzde çalışan tarama yaş aralığındaki kadınlara kanser ve taramalar hakkında bilgi verilerek KETEM davetiyesi dağıtılmıştır.
 • Eynesil Toplum Sağlığı Merkezi tarafından merkezde stant açılmış olup, konu hakkında esnaf ve halkımızdan 54 kişiye eğitim verilerek 162 kişiye de broşür dağıtımı yapılmıştır.
 • Görele İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Müdürlüğü önünde stant açılmıştır. Cumhuriyet İlkokulu bayan personellerine kendi kendine meme muayenesi hakkında eğitim düzenlenmiştir. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde kanser farkındalığını arttırmak ve kanser taramalarının önemini vurgulamak amacı ile kendisi de Görele’li olan İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Ahmet Kizir’in katılımıyla söyleşi gerçekleştirilmiştir. Daire amirlerinin, sağlık çalışanlarının ve vatandaşların katıldığı programın sonunda Görele Başkanı Tolga Erener tarafından Prof Dr. Ahmet Kizir’e plaket takdim edilmiştir.
 • Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Atapark’ta stant açılarak pembe kurdele, kalem, magnet ve balon dağıtılmış olup meme kanseri ve kanser taramaları hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Giresun Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Mimarsinan Anadolu Lisesi ve Giresun Lisesi’nde toplam 287 kız öğrenciye ve 18 kadın öğretmene KKMM ve meme kanseri konularında eğitimler verilmiştir. Kumyalı ve Şht. J. Utgm. Adnan Bahat Asm’de açılan stantta 190 kişiye meme kanseri ile ilgili broşür verilerek bilgi notları dağıtılmıştır. Merkeze bağlı Ambaralan ve Akçalı köylerinde esnaf ve köy halkına meme kanseri ile ilgili bilgiler verilerek broşürler dağıtılmıştır.
 • Piraziz Toplum Sağlığı Merkezi tarafından TSM ve ASM ortak salonunda stant kurulmuş olup halk pazarında ve Alidede Köyünde toplam 37 oturumda 243 kişiye konu ile ilgili eğitimler verilmiştir. Ayrıca “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” kapsamında yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir.
 • Tirebolu Devlet Hastanesi eğitim hemşiresi tarafından 70 hastane personeline hizmet içi eğitim verilmiştir.
 • Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından kansere dikkat çekmek amacıyla yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir. Yürüyüş İlçede bulunan okulların öğretmenleri, kadın ve sivil toplum örgüt üyeleri ve halkımızın katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, katılımcıların yakalarına pembe kurdele takılmıştır. Hükümet Konağı önünde toplanan 471 kişiye kanser ve taramalarla ilgili bilgilendirme konuşması yapılmıştır. Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Tsm Sorumlu Hekimi Dr.Sarpel Güray tarafından hazırlanan bilgilendirme yazısı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi ve internet sitesinde yayınlanmıştır. İlçe merkezinde bulunan halk eğitim kursları, otogar, esnaf ve halkımıza eğitimler verilerek broşürler dağıtılmıştır. Halkın görebileceği alanlara afişler asılmıştır. TSM personeli ve stajyer öğrencilere hizmet içi eğitimler verilmiştir.
 • Yağlıdere İlçe Devlet Hastanesi poliklinik katında kanserle ilgili CD yayınlandı. Ayrıca 20 hastane personeline hizmet içi eğitim, 35 hasta ve yakınlarına broşür dağıtılarak bilgilendirme yapılmıştır.
 • Özel Giresun Ada Hastanesi tarafından hazırlanan “Bana Olmaz Dememeli” sloganı hastanede bulunan dev elektronik ekranlarda ve hastane sosyal medya sitesinde yayınlanmıştır. Ayrıca Bakanlığımız tarafından hazırlanan afiş ve broşürler hastane panolarına asılarak ayaktan ve yatan hastalara dağıtılarak bilgilendirilmiştir. Tüm çalışanlara farkındalık ayı kapsamında hizmetiçi eğitimler verilmiştir.

Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı KETEM tarafından;

 • Teyyaredüzü Asm’de stant açılmıştır.
 • GRÜ Prof.Dr.A. İlhan Özdemir EAH’de çalışan personele eğitim salonunda konu hakkında eğitim verilerek hastanede stant açılmış olup meme, serviks ve kolon kanseri hakkında bilgiler verilerek broşürler dağıtılmıştır.
 • KETEM bahçesinde stant açılarak yapılan taramalar hakkında bilgiler verilip broşürler dağıtılmıştır.
 • GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları EAH’de stant açılarak meme, serviks ve kolon kanseri hakkında bilgiler verilerek broşürler dağıtılmıştır.
 • Bulancak İlçesi “Diyet’im” Kliniğinde kadınlara meme, serviks, kolon kanseri ve KETEM’de yapılan tarama çalışmaları hakkında eğitim verilmiştir.
 • GRÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrencilere meme, serviks, kolon kanseri ve KETEM’de yapılan tarama çalışmaları hakkında konferans verilmiştir.
 • Giresun Üniversitesi Güre yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Harezmi Konferans Salonunda üniversite öğrencilerine yönelik meme, serviks, kolon kanseri ve KETEM’de yapılan tarama çalışmaları hakkında konferans verilmiştir.