• İlimizde “01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri çerçevesinde; Toplum Sağlığı Merkezlerimiz bünyesinde ve Yunus Emre Devlet Hastanesinde 3 seansta 92 kişiye hizmet içi eğitim, 33 seansta 2.499 kişiye halk eğitimi verilmiştir. TSM’lerimiz bünyesinde stantlar kurularak broşürler dağıtılmış, müracaat eden vatandaşlara Meme Kanseri konusunda farkındalık oluşturmak için bilgilendirme yapılmıştır. İlimize bağlı 2 adet SHM KETEM bulunmakta olup;
  • Tepebaşı SHM KETEM personeli tarafından her zaman olduğu gibi Ekim ayında da halk eğitimlerine devam edilmiştir. Birimimize gerek telefon ile gerek bireysel gerekse gruplar halinde başvuran toplam 1.146 kişiye halk eğitimi ve danışmanlık hizmeti, SHM önünde 02 Ekim 2019 ve 08 Ekim 2019’da açılan stantlarda halk eğitimleri verilmiştir. Zincirlikuyu Mahallesi ESPET BP istasyonunda 09 Ekim 2019 tarihinde ve Yunus Emre Devlet Hastanesi Poliklinikler girişinde 16 Ekim 2019’da açılan stantlarda toplam 300 kişiye halk eğitimi verilmiştir. Ayrıca Sütlüce Belde Evinde 23 Ekim 2019’da, Muttalip Belde Evinde 30 Ekim 2019’da eğitimler düzenlenmiş, toplam 50 kişiye halk eğitimi verilmiş tüm danışanlarımıza hazırlanan pembe kurdele dağıtılmıştır.
  • Odunpazarı SHM KETEM tarafından Ekim ayı boyunca Ihlamurkent, Vadişehir, Kırmızıtoprak ve Odunpazarı Aile Sağlığı Merkezlerinde 10 seansta 322 kişiye halk eğitimi verilmiş, pembe kurdele ve broşür dağıtılmıştır.
  • Ekim ayı boyunca Müdürlüğümüz web sayfasında Meme Kanserinde farkındalık oluşturmak için paylaşımlar yapılmış ve yürüyüş düzenlenmiştir. 05.10.2019 tarihinde Eskişehir Spor- Fatih Karagümrük A.Ş futbol müsabakasında “Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork” afişi açılmış, 20.10.2019 tarihinde Anadolu Üniversitesi – Göztepe, 27.10.2019 tarihinde Anadolu Üniversitesi –Büyükçekmece Voleybol Akademi Birinci Lig Kadınlar Voleybol maçlarında da “Erken Fark Edersen Çok Şey Fark Eder” farkındalık afişi açılmıştır. İl genelinde çeşitli yerlerde ve AVM’lerde 7 adet stant çalışması yapılmış olup, 5.435 adet broşür dağıtılmıştır.
  • İlimizde mevcut bulunan Kamu Hastanelerimizde çalışan personele ve halkımıza meme kanseri ile ilgili Ekim ayı boyunca farkındalık oluşturmak amacıyla, ilgili afişler hasta bilgilendirme panolarına ve hastanelerin diğer birimlerine asılmış, hastanelerimizin web sayfalarına afişler eklenmiş, poliklinik girişlerinde stantlar kurularak hastalara broşürler dağıtılmıştır.
  • İlimiz ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Eğitim Hemşiresi İlknur CİVAN tarafından Prof. Dr. Servet BİLİR Onkoloji Merkezi, medikal onkoloji hastalarına ve hasta yakınlarına “Meme Kanseri Risk Faktörleri, Belirtileri, Erken Tanı Teşhis ve Tedavisi” hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.
  • İlimizde bulunan özel hastaneler bünyesinde, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında kurulan stantlarda, broşürler dağıtılmış ve bilgilendirmeler yapılmış, web sayfalarında bilgilendirme yazıları paylaşılmıştır. Tüm hastalara e-posta gönderimi yapılmış, farkındalık eğitimi için hazırlanan digiboard tasarımları hastane ekranlarında yayımlanmıştır.
  • Özel Ümit Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Seda DENİZ IŞIKLAR’ın Kadın Buluşmaları Programında “Meme Kanserinde Farkındalık ve Erken Teşhisin Önemi” başlıklı konuşması ile yazar, oyuncu ve program yapımcısı İclal AYDIN’ın “Yaşama Dair Anlatılar” başlıklı anlatısının yer aldığı buluşmada kadınlarımız bilgilendirilmiştir.