Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi tarafından, “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında konuya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştirilmiştir.

 • İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı KETEM Birimi tarafından “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” çerçevesinde Margi Alışveriş Merkezinde 02.10.2019 tarihinde 13.00-16.00 saatleri arasında stant kurulmuş, bilgilendirme notu ve broşür dağıtılarak farkındalık oluşturulmuştur.
 • İl Sağlık Müdürlüğümüzce, 09.10.2019 tarihinde Edirne Valisi Sayın Ekrem CANALP’in de teşrifleriyle “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” açılış programı ve yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. Program, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN’ın açılış konuşmalarının ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İrfan ÇİÇİN’in konuşmaları ve Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin halk oyunu gösterisi ile devam etmiş; Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saraçlar Caddesi boyunca gerçekleştirilen yürüyüş ile sona ermiştir.
 • Programa; Edirne Valisi Sayın Ekrem CANALP, Sayın Valimizin eşleri Dr. Ayten CANALP Hanımefendi, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi ZAFER, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, resmi kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, özel hastanelerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarımızın yöneticileri, temsilcileri ve üyeleri, İl Sağlık Müdürlüğümüzün ve resmi kurum ve kuruluşlarımızın çalışanları ve halkımız katılmışlardır.
 • Program kapsamında, Saraçlar Caddesi girişinde stant açılmış ve stantta vatandaşlarımıza konu ile ilgili farkındalık oluşturması açısından buna ilişkin bilgiler içeren bez çanta ve broşürler dağıtılmış, afişler sergilenmiş ve ayrıca pembe kurdele ve şapka dağıtılmıştır. Atatürk Anıtının bulunduğu ve programın gerçekleştirildiği alanda yere serilen büyük pembe renkli kurdele ile de Meme Kanseri konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır.
 • 01-31 Ekim tarihleri arasında “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında İlimizde de ay boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmekte olup; İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca 10.10.2019 tarihinde Edirne Halk Eğitim Merkezinde Meme Kanseri ile ilgili halkımıza yönelik bilgilendirme ve eğitim programı gerçekleştirilmiştir.
 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ’ın açılış konuşmalarıyla başlayan program, Edirne KETEM Sorumlu Hekimi Dr.Meltem SÖZER YAVUZ’un sunumu ve arkasından Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Melda CANBAZ’ın sunumu ile devam etmiştir. Sunumlardan sonra, İl Sağlık Müdürlüğümüzce sunulmakta olan kanser tarama faaliyetlerinde çalışmalarımıza destek olan ve katkıda bulunan kişi ve kurumlara teşekkür belgesi takdim töreni düzenlenmiştir. Programımıza katılan kurum yöneticilerine, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve üyelerine, resmi kurum ve kuruluşlarımızın çalışanlarına ve halkımıza konu ile ilgili farkındalık oluşturması açısından pembe kurdele dağıtılmıştır. 
 • 10.2019 tarihinde 13:30-16:00 saatleri arasında bayanların yoğun olarak bulunduğu Cuma pazarında stand kurularak afiş, broşür dağıtılmış tarama yaş grubundaki bayanlara KETEM’e gelmeleri için randevu verilmiştir.
 • “01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında, 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Gününde İlimizde bulunan alışveriş merkezinde, halkımızın katılımı ile zumba dans etkinliği yapılmıştır.
 • Halk Sağlığı Başkanı Dr. Selma HEVES YILMAZ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ,  Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm.Dr.Esin SEÇGİN SAYHAN, KETEM Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ ve KETEM personeli ve halkın katıldığı etkinlikte; Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Asena UZUN koordinasyonunda, Rekreasyon bölümü öğrencileri ve Eşli Danslar Topluluğu öğrencilerinin işbirliği ile meme kanserine dikkat çekmek için zumba gösterisi yapılmış ayrıca stand açılarak halkımıza bilgi verilmiş ve broşürler dağıtılmıştır.  
 • "Ekim Ayı Meme Kanseri farkındalık Etkinlikleri" çerçevesinde, Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneğinin (EDOSK) desteği ile farkındalığı arttırmak ve Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla 19.10.2019 tarihinde Meriç Nehri üzerinde kanolarla kanserde erken teşhisin önemini belirten pankart açılmıştır.
 • Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi, "Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı" olarak Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak ve kansere dikkat çekmek amacıyla 01-31.10.2019 tarihlerinde Edirne Merkez de bulunan bağımsız anaokullarında ve bünyesinde anaokulu bulunan İlköğretim okullarında eğitim gören anasınıfı öğrencilerine, velilerine iletilmek üzerinde KETEM'e davet yazısı ve iletişim bilgileri bulunan resim boyama etkinliği yapılmıştır.
 • “Ağaç yaş iken eğilir” sloganıyla kişilere erken yaşta kanserden korunmanın yollarını öğretmek, Kanserden korunmak ve hayat biçiminin daha sağlıklı hale getirilmesi için yapılması gerekenlerin öğretilmesi (sağlıklı beslenme, obezite, fiziksel aktivite vb.) “Erişilebilir, Hakkaniyetli, Kaliteli Sağlık Hizmeti” ve “Sağlıklı Yaşam Kültürünün Topluma Kazandırılması ve Yaygınlaştırılması” maddelerinden yola çıkarak; Edirne Merkez İlçede bulunan bütün ilkokul 5.Sınıf öğrencilerine eğitimler yapılmıştır.
 • Bununla birlikte ilçelerimizde de “01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı" çerçevesinde etkinlikler düzenlenmiş olup gerek hizmetiçi gerekse halk eğitimleri verilmiş olup, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde afişler asılarak, stantlar kurulmuş, bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Yine ilçelerimizde okullara, Kuran kurslarına eğitimler verilerek çeşitli sanat gösterileriyle Kanser Farkındalık çalışmaları yürütülmüştür.
 • Köy gezilerinde; muhtarlık, kahvehaneler, kooperatif binalarına kanser ile ilgili bilgi afişleri yapıştırıldı ve köy kahvelerinde broşür, kitapçık ve bilgilendirme notları dağıtılarak, vatandaşlara birebir konu hakkında bilgilendirme yapıldı.Bu kapsamda 1848 kişiye eğitim verilmiş olup, faaliyetlerimiz yıl boyunca devam edecektir.

 hsgm 1 31 Ekim Meme Kanse Ek 052f30ce 25eb 45ed 8ebc 972c48ba0624hsgm 1 31 Ekim Meme Kanse Ek b1227870 c1fc 4863 af49 2ad2d6067a00hsgm 1 31 Ekim Meme Kanse Ek f278f2f0 046a 46e3 a2dc 75f07cb3d81bEdirne Meme Ca 2019 1