Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun taranması gerekmektedir. Bu amaçla İlimiz Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Esin SEÇGİN SAYHAN ve KETEM Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ, 04-05-06 Şubat 2019 tarihleri arasında Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı olan Kıyık Aile Sağlığı Merkezi, Muradiye Aile Sağlığı Merkezi, Yeni İmaret Aile Sağlığı Merkezi ve Saraçhane Aile Sağlığı Merkezi’ne ziyarette bulunmuşlardır.

Erasta Alışveriş Merkezinde stant kurarak broşür dağıtıldı. Standı ziyaret eden kişilere siyah kurdele takılarak KETEM’e davet edildi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü; Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) farkındalık yaratmak için Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma Heves YILMAZ, Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Esin SEÇGİN SAYHAN ve KETEM Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ’ un katılımları ile 22 Şubat 2019 tarihinde Adliye’ de stand kuruldu. Adliye’de görevli tüm personele meme, serviks ve kolon kanseri, kanserden korunma ve KETEM’ de yapılan taramalar hakkında bilgi verildi. Afiş, poster vs. materyallerimizi sergileyerek bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Adliye çalışanları KETEM’e davet edildi. İş Mahkemesi Hâkimi Miyase ALTAKHAN program dolayısıyla kurum adına KETEM birimi çalışanlarına çiçek takdim etmiştir.

Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun taranması gerekmektedir. Bu amaçla 14-15-18 Şubat 2019 tarihinde İlimiz Merkeze bağlı köylerden olan Doyuran köyünde yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.

12-13 Şubat 2019 tarihinde İlimiz merkeze bağlı köylerden olan Elçili Köyünde yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.  

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda, alanında uzman kişilerin de katılımıyla “Kanser” konusunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir. İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz KALKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr.M.İshak YILDIRIM, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Cem UZAL, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr.Görkem TÜRKKAN, Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi İbrahim Ethem CAKCAK, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm.Dr.Esin SEÇGİN SAYHAN, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ ve Edirne KETEM Sorumlu Hekimi Dr.Meltem SÖZER YAVUZ katılmıştır. Uzm.Dr.Netice DAĞLAR’ın kanser taramaları ve kanser konusunda yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı sunumun ardından, konuya ilişkin değerlendirmeler ve bilgi alışverişi ile toplantı sona ermiştir.

04-05-06 Şubat 2019 tarihinde İlimiz Merkeze bağlı köylerden olan Karakasım Köyünde yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.

25-26-27 Şubat 2019 tarihinde İlimiz Merkeze bağlı köylerden olan Kemal Köy’de yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.

Edirne Merkez de bulunan ve planlanan çerçevede Karaağaç Kuran kursu, Hasan Sezai Kuran Kursu, Kıyak Baba Kuran Kursu, Lalaşahin Paşa Kuran Kursu, Hacılar Ezanı Kuran Kursu, Hacı İlbey Camii Kuran Kursu ve Muradiye Kuran Kursunda bulunan kursiyerlere kanserde erken teşhisin önemi, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu ve KETEM de yapılan taramalar hakkında bilgi verilerek broşür, kitapçık ve bilgilendirme notları dağıtıldı. Ayrıca tüm bayanları taramalarını yaptırmaları için randevu oluşturulmuştur.

Köylerde yerinde tarama yapılacağına dair anonslar yapılmıştır.

07-08-011 Şubat 2019 tarihinde İlimiz Merkeze bağlı köylerden olan Tayakadın köyünde yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.

10-20-21-22 Şubat 2019 tarihinde İlimiz Merkeze bağlı köylerden olan Üyüklü Tatar köyünde yerinde tarama yapılarak smear alınmış, GGK taraması yapılmış ve mamografi için randevu oluşturulmuştur.

İlçelerimizde de Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin arttırılması amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu semt pazarları ve alışveriş merkezlerinde, köy kahvelerinde  konu hakkında broşür, bilgilendirme notları halka dağıtılmıştır. Kuran kursu kursiyerlerine eğitimler verilmiştir.

Yine ilçelerimizde yerel radyolarda bilgilendirme programları gerçekleştirilmiştir. Yerel basında konu hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte 1306 kişiye eğitim verilmiştir.

Bu kapsamda halkı bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yıl boyunca devam edecektir.