Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.

Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir.

Ülke genelinde kanser taramaları; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ inde meme kanseri tarama programı kapsamında 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 • Bakanlığımızın başlattığı Ulusal Kanser Tarama Programları kapsamında İlimizde tarama programına katılımın arttırılması ve kendi imkanlarıyla Sağlıklı Hayat Merkezine (KETEM) gelemeyen vatandaşlarımızın naklini sağlamak amacıyla belirli dönemlerde program dahilinde araç kiralaması yapılmaktadır. 2019 yılında Eylül- Ekim- Kasım aylarını kapsayan taşıma planı yapılmış olup, tarama programı etkin bir şekilde yürütülmüştür. 1 Ekim’de Neriman Çilingir Huzurevinde, 2 ekimde Muharrem Sancaklı Huzurevinde kalan yaşlılarımıza kanser taraması yapılmış olup uygun yaş aralığındaki vatandaşlarımıza mamografi için randevu verilmiştir. 3 Ekim’de Belediye önünden anıt parka belediye bandosu eşliğiyle yürüyüş yapılıp yürüyüş sonunda Meme Kanserinin simgesi olan pembe balonlar uçurularak farkındalık oluşturulmuş ayrıca stant açılarak halkımız kanser taramaları için KETEM e yönlendirilmiştir.
 • İlimize bağlı mahalle, köy ve kuran kurslarına gidilerek, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konusunda halkın bilinçlendirilmesi için, buradaki kişilere halk eğitimleri yapılarak broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM’e davet edilmiştir.
 • 10.2019 tarihinde Otluoğlu Köyü, 22.10.2019 tarihinde Çakırhacıibrahim Köyü Kuran Kursu, 23.10.2019 tarihinde Körpeşler Mah. Kuran Kursu, 05.11.2019 tarihinde Aziziye Mah. Kuran Kursu, 07.11.2019 tarihinde Çiftepınarlar Mah. Kuran Kursu, 08.11.2019 tarihinde Fatih Mah. Kursu Kursu, 11.11.2019 tarihinde Sinirci Köyünde eğitim düzenlenmiştir.
 • Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) birimi ve Sağlık Müdürlüğü ile birlikte, ilimizdeki meydan, sokak, hastane ve cami önlerinde standı açılarak, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, buradaki kişilere bilgilendirmeler yapılarak broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM'e davet edilmiştir.
 • 10.2019 tarihinde Krempark AVM de, 22.10.2019 tarihinde Spor Sokakta stand açılmıştır. Ayrıca 01.11.2019 tarihinde Muharrem Sancaklı Huzurevi, 02.11.2019 tarihinde Neriman Çilingir Huzurevi ziyaret edilmiş olup burada konuk olan büyüklerimize taramalar hakkında bilgi verip, taramaya uygun kişilerin taramaları yapılmıştır.
 • Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Kanseri Merkezi (KETEM) birimi 08.10.2019 ve 17.10.2019 tarihlerinde Düzce Halk Eğitim Merkezindeki kursiyerlere meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, halk eğitimleri yapılıp, broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM’e davet edilmiştir.
 • Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Kanseri Merkezi (KETEM) birimi, Müdürlüğümüzün kiraladığı araçla ilimizdeki ilçe, köy, ASM ve mahallelerden KETEM birimine kanser taramaları için getirilen kadınlara, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında halk eğitimleri yapılmıştır. Uygun yaş grubunda olanların mamografileri çekilerek kanser taramaları yapılmıştır.
 • Kaynaşlı ilçemizde 26.09.2019- 30.09.2019 – 24.10.2019 tarihlerinde Kaynaşlı Halk Eğitim Merkezindeki kursiyerlere meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, halk eğitimleri yapılıp, broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM’e davet edilmiştir. Ayrıca Kaynaşlı İlçe Entegre Hastanesinde 20.11.2019 tarihinde eğitim düzenlenmiş olup bekleme salonlarındaki televizyonlarda video gösterimi yapılarak, afişler asılarak meme kanseri farkındalığına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Stand açılarak bilgilendirme yapılmıştır.
 • Yığılca ilçemize bağlı Çukurören köyünde, Dibektaş köyünde, Sarıkaya köyünde, Gökçeağaç köyünde eğitim düzenlenmiştir. Bilgilendirmeler yapılarak broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM’e davet edilmiştir.
 • Gümüşova ilçemizde 01.10.2019 tarihinde İlçe Entegre Hastanesinde meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında eğitim düzenlenmiş olup mamografi için uygun 15 hasta taramalarının yapılabilmesi için KETEM Birimine taşınmıştır. Ayrıca Gümüşova İlçe Entegre Hastanesinde 1-5 Ekim 2019 tarihinde meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında eğitim düzenlenmiş olup bekleme salonlarındaki televizyonlarda video gösterimi yapılarak, afişler asılarak meme kanseri farkındalığına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. 5 Gün boyunca stant açılarak bilgilendirme yapılmıştır.
 • Gölyaka ilçemizde 27.09.2019 tarihinde Gölyaka Anadolu Lisesi Konferans Salonunda öğretmen ve öğrencilerimize, 15.10.2019 tarihinde Gölyaka Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda vatandaşlarımıza, 16.10.2019 tarihlerinde Yazıpınar ve Ata Mahallesi Kur’an Kurslarındaki kursiyerlere meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında eğitim düzenlenmiştir.
 • Çilimli ilçemizde 15.10.2019 tarihinde Toplum Sağlığı Merkezi önünden Çilimli Belediyesi önüne kadar yürüyüş yapılıp yürüyüş sonunda Meme Kanserinin simgesi olan pembe balonlar uçurularak ve katılımcılara pembe kurdele dağıtılarak farkındalık oluşturulmuş ayrıca stand açılarak halkımız kanser taramaları için KETEM’ e yönlendirilmiştir. İlçeye bağlı 1 Nolu ASM, 5 Nolu ASM, Pırpır ASM de meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, halk eğitimleri yapılıp, broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM' e davet edilmiştir.
 • Cumayeri ilçemizde 20.09.2019 – 18.10.2019 – 24.10.2019 tarihlerinde Toplum Sağlığı Merkezinde meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, halk eğitimleri yapılıp, broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM’e davet edilmiştir. Bekleme salonlarındaki televizyonlarda video gösterimi yapılarak, afişler asılarak meme kanseri farkındalığı oluşturulmuştur.
 • Akçakoca ilçemizde 04.10.2019 , 23.10.2019, 26.11.2019 tarihlerinde İlçe Sağlık Müdürlüğünde vatandaşlarımıza, 24.10.2019 ve 31.10.2019 tarihlerinde Çilimli İlçesi Toyota Fabrikası çalışanlarına, 9.12.2019 tarihinde Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi velilerine meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları konularında, halk eğitimleri yapılıp, broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM'e davet edilmiştir. Mobil Sağlık Hizmeti sunumu için Ekim ayında gidilen Arabacı, Karatavuk, Esmahanım, Edilli köylerinde, Kasım ayında Nazımbey, Altunçay, Subaşı, Kurukavak, Beyören, Tepeköy köylerinde eğitim düzenlenmiştir. Bilgilendirmeler yapılarak broşürler dağıtılmıştır. Uygun olan kişilere mamografi çekimi için randevu verilerek KETEM'e davet edilmiştir.

           Yıl boyunca etkinliklerimiz ilçelerle koordineli olarak devam edecektir.