İlimizde Ekim Ayı Farkındalık Etkinlikleri Çerçevesinde Yapılan Faaliyetler:

 • Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı etkinlikleri çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğümüz web sitesinde Meme Kanseri, Kanser Taramaları ve yapılan farkındalık etkinlikleri ile ilgili yazılar yayınlanmıştır.
 • Kanser Birim Sorumlusu Dt. Hülya BATGİ tarafından 10.2019 tarihinde Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi konferans salonunda 36 kadın personelle, 22.10.2019 tarihinde il sağlık müdürlüğü Dr. Abdullah BİROĞLU konferans salonunda müdürlüğümüzde çalışan 86 kadın personele, 18.10.2019 tarihinde Diyarbakır Bağlar İlçesi Fatih Kadın Destek Evindeki 64 kadına,  meme kanseri taramaları ,erken tanı tedavi ve KETEM (Kanser Erken Teşhis Ve Eğitim Merkezi) hakkında eğitim verilmiş olup, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Bağlar İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sur İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kanser Birimimizle birlikte 16.10.2019 tarihinde Hz. Süleyman Camii avlusunda stant kurulup halka meme kanseri taramaları, erken tanı hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Kanser birimi koordinasyonu ile 40-69 yaş arası kadınlar ilçe sağlık müdürlüğü tarafından aranarak taramaya davet edilmiştir. Daveti kabul eden kadınlar bağlı bulundukları aile sağlığı merkezlerinde organize olarak KETEM’lere taşıma sistemiyle getirilerek mamografi çekimlerini yapılmış, meme kanseri, taramalar, erken tanı hakkında bilgilendirerek el broşürü ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Müdürlüğümüzce yapılan ‘’Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’’ etkinliğine Kanser birimi çalışanları katılarak, etkinlik esnasında halka yönelik bilgiler verip el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtmışlardır.
 • Yenişehir KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) personelleri tarafından Özel Başarı Sağlık Lisesi ve Özel Sağlık Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine, meme kanseri erken tanı tedavi ve hakkında eğitim verilmiş olup, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Kanser birimi koordinasyonuyla Yenişehir, Kayapınar, Bağlar, Sur İlçe Sağlık Müdürlükleri Kanser birimi elemanları tarafından 10.2019-19.10.2019 tarihlerinde NİNOVA Alışveriş Merkezinde, 12.10.2017-26.10.2019  tarihlerinde FORUM Alışveriş Merkezinde  stant kurularak,  halka, meme kanseri taramaları,  erken tanı hakkında bilgi verilerek,  el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda Uz. Dr. Halis YERLİKAYA tarafından 38 hastane çalışanına meme kanseri eğitimi verilmiştir. Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi kanser kayıt birimi personeli tarafından TÜYAP kitap fuarında ve hastane girişinde stant kurularak halka meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesinde, hastanenin belirli yerlerine afiş asılarak hasta ve hasta yakınlarına meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Bismil Devlet Hastanesi konferans salonunda Op. Dr. Vefa Evren AYAYDIN tarafından hastane çalışanlarına meme kanseri taramaları, erken tanı hakkında eğitim verilerek el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Çermik Devlet Hastanesi tarafından 30.10.2019 tarihinde 75 kadın personele yemekhane salonunda eğitim verilmiştir. Servislerde yatan ve polikliniğe gelen hastalar yerlerinde ziyaret edilerek eğitim verilmiştir.
 • Çermik İlçe Sağlık Müdürlüğü kanser birim elemanları tarafından ilçeye bağlı Petekkaya köyü, Keklik köyü, Yiğitler köyü, Konuksever köyü, Günaşan köyünü ziyaret ederek buralarda yaşayan halka ve çermik aile destek merkezindeki kadınlara meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Dicle İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından toplantı salonunda 192 kadına meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM (Kanser Erken Teşhis Ve Eğitim Merkezi) hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Kulp İlçe Sağlık Müdürlüğü kanser birimi olarak ilçe merkezine afiş asılmış ayrıca merkez 1 nolu ASM ve Hamzalı ASM önünde stant kurularak 150 kişiye bilgilendirme yapılmış ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi tarafından 32 hastane personeline ve vatandaşlara Meme Kanserinde, erken tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılmış, el broşürü ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.
 • Hani İlçe Devlet Hastanesi tarafından hastane girişine stant kurulmuş hastanenin uygun yerlerine afişler asılarak hasta, hasta yakınları ve halka bilgilendirmeler yapılarak el broşürleri dağıtılmış ve pembe kurdele takılmıştır.
 • Çınar Devlet Hastanesi tarafından stant kurularak toplamda 35 hasta ve hasta yakınlarına hastanede çalışan personele meme kanseri ile ilgili bilgi ve eğitim verilerek el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Çınar İlçe Sağlık Müdürlüğü 24.10.2019 tarihinde Çerkez Yeşilçınar Eczanesi ve 2 nolu ASM önünde stant kurarak 150 kişiye bilgilendirme yapılmıştır.24.10.2019 tarihinde çınar devlet hastanesi önünde stant kurularak 70 kişiye, ayrıca ADEM (aile destek merkezi) ‘de 35 kursiyer ve çalışanlara,8-15.10.2019 tarihleri arasında 110 kişiye ilçenin muhtelif yerlerinde meme kanseri taramaları,  erken tanı,  KETEM hakkında bilgi verilerek,  el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Silvan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçedeki liselerde öğrenci ve öğretmenlere Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi verilmiş olup, farkındalık materyalleri ve el broşürleri dağıtılmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ASM ‘lere afişler asılarak halka bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Sur İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’ın tarihi mekanlarından Ongözlü köprüde, ilçeye bağlı Bağıvar ve Dabanoğlu ASM ‘lerde stand kurarak, halka meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM hakkında bilgi verilerek, el broşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtılmıştır.
 • Ergani İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçe meydanına, ASM’lere ve hastanenin belirli yerlerine afişler asılarak halka meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM (Kanser Erken Teşhis Ve Eğitim Merkezi) hakkında bilgi verilerek, el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Kayapınar İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, Kayapınar Aile Destek Merkezindeki kursiyer ve çalışan 30 kişiye, Eren Şahin Eronat Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde 55 kız öğrenciye, Borsa İstanbul Kız Anadolu İmamhatip Lisesinde 65 öğrenciye ve halka meme kanseri taramaları, erken tanı, KETEM (Kanser Erken Teşhis Ve Eğitim Merkezi) hakkında bilgi verilerek, el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Kocakköy Devlet Hastanesi bünyesinde hasta ve hasta yakınlarına, hastane personellerine ayrıca Çok programlı Anadolu lisesi öğrencilerine eğitim verilerek, el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Çüngüş İlçe Sağlık Müdürlüğünce, eğitim merkezi ve hastanede 58 kadına Meme Kanseri ve Erken Teşhisin Önemi ile ilgili eğitim verilmiş, el broşürleri dağıtılmıştır.
 • Hazro İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 9.10.2019 tarihinde Yazgı köyünde 42 kişiye Meme kanseri, kanser taramaları ve erken teşhisin Önemi ile ilgili eğitim verilerek, el broşürleri dağıtılmıştır.