Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri nedeniyle, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi, 19 İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri işbirliği ile gerçekleştirildi.

19 İlçe Sağlık Müdürlüğüne; “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri” ile ilgili eğitim, etkinlik vb. çalışmalar yapmaları konusunda Bakanlık yazısı gönderilip, gerçekleştirilen faaliyetlerin ve faaliyetlere ait görsellerin rapor halinde Müdürlüğümüz Kanser Birimine gönderilmesi istenmiştir.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından; 

 • “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri” kapsamında 1-31 Ekim 2018 tarihlerinde 10:00-14:00 saatleri arasında her hsgm 4cbffa4f6bb4gün kurum çalışanlarımızı bilinçlendirmek ve kanser taramalarına yönlendirmek amacıyla stant kurulmuş ve tarama yaptırmak isteyen çalışanlarımız Muratpaşa Şehit Dr. Atilla Nizam Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM birimine yönlendirilmiştir. Tarama sonuçları Kanser Birimi çalışanlarımız tarafından yakından takip edilmiş;  KETEM’den teslim alınıp kişilere teslim edilmiş, üst basamağa sevk olan kişilere yönlendirmelerde bulunulmuştur. Ekim ayı boyunca Antalya’nın en işlek yerlerinden biri olan Çallı Üst geçidine “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır. Ücretsiz Kanser Taramalarınız İçin KETEM’lere ve Aile Hekiminize Başvurun.” yazılı branda asılarak kanser taramaları ve erken teşhisin önemine dikkat çekilmiştir. ”3 Ekim Çarşamba günü Konyaaltı sahilinde farkındalık yaratmak için döviz ve brandalarla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşümüze halk tarafından yoğun ilgi gösterildi. 6 Ekim de Antalyaspor-Galatasaray Maçında Antalyaspor oyuncuları “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” brandasını maç başlamadan önce açarak hem sahada hem de ekran başında maçı izleyen milyonlarca kişide farkındalık yaratılmıştır.  Maçı anlatan spikerde meme kanseri konusuna değinmiştir. 8 Ekimde Atatürk Devlet Hastanesi bahçesinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile stant açılmıştır. Halka kanserde erken teşhisin önemi konusunda bilgiler verilmiş, broşürler dağıtılmış, vatandaşların ücretsiz kanser taramalarından yararlanabilmeleri için KETEM’lere yönlendirme yapılmıştır.

Akseki İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 30/10/2018 tarihinde İlçe Sağlık Müdürlüğünde 15 kişiye kanser, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halk eğitimi yapılmıştır.

Aksu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 17 Ekim 2018 tarihinde Aksu İlçe Sağlık Müdürlüğünde 10 kişiye halk eğitimi yapılmış, meme muayenesinin erken teşhis için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmiş ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halk eğitimi yapılmıştır.

Alanya İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Alanya Şehit Ebe Zeynep ESER Sağlıklı Hayat Merkezi Tarafından; Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri kapsamında, 09.10.2018 tarihinde Ebe Fahriye HACIKERİMOĞLU ve Hemşire Serap AKSAKAL tarafından Emişbeleni ASM de 12 kişiye meme kanseri hakkında bilinçlendirme eğitimi yapıldı ve broşür dağıtılarak farkındalık oluşturuldu. 17/10/2018 tarihinde Demirtaş ASM, 18/10/2018 tarihinde Emişbeleni ASM, 19 Ekim 2018 tarihinde Güzelbağ ASM, 22 Ekim 2018 tarihinde İncekum ASM, 24/10/2018 tarihinde Kargıcak ASM, 25/10/2018 tarihinde Türkler ASM, 26/10/2018 Merkez 2 No’lu ASM’de toplam 166 kişiye Ebe Zehra AYATA tarafından meme kanseri hakkında bilinçlendirme eğitimi yapılarak broşür dağıtılmış ve meme maketi kullanılarak eğitim görsel yönden desteklenmiştir. 1-31 Ekim tarihleri arasında Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM birimine müracaat eden 330 kişiye meme kanseri hakkında bilinçlendirme eğitimi yapılarak broşür dağıtılmıştır. 23.10.2018 tarihinde Kazım Bulut Camii Kur’an Kursu’nda iki seans olmak üzere toplam 31 kursiyere meme maketi üzerinde meme kanseri hakkında eğitim verilerek farkındalık oluşturulmuş ve broşür dağıtılmıştır. 25.10.2018 tarihinde Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Birimi personeli tarafından Alanyum AVM’de stant açılarak 123 kişiye meme kanseri hakkında farkındalık yaratılmış ve Sağlık Bakanlığına ait broşürler dağıtılarak KETEM Birimine yönlendirmelerde bulunulmuştur. 31.10.2018 tarihinde Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Aracı ile Alanya 3 No’lu ASM önünde meme kanseri ve erken teşhisin önemi hakkında halkın farkındalığını artırmaya yönelik yaklaşık 80 kişiye broşür dağıtılmıştır. Aynı tarihte Hemşire Serap AKSAKAL tarafından 12 birim çalışanımıza konu hakkında hizmet içi eğitim verilmiştir.

Demre İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Halkın farkındalığını arttırmaya yönelik çeşitli etkinlikler ve eğitim çalışmaları yapılmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğünde afişler asılmış, broşürler dağıtılmıştır. 09.10.2018 tarihinde Demre İlçe Sağlık Müdürlüğü bahçesinde stant açılıp 36 kişiye, 24.10.2018 tarihinde 50 kişiye halk eğitimi; 25/10/2018 tarihinde de İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışan 10 personele erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında hizmet içi eğitim yapılmış ve tarama için KETEM’e yönlendirmelerde bulunulmuştur. Ailesinde kanser öyküsü bulunan bayanların taramalar ve kendi kendine meme muayenesi konusu önemle anlatılmıştır.

Döşemealtı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Meme Kanseri Farkındalığına dikkat çekmek için 3 Ekim 2018 tarihinde Döşemealtı İlçe Sağlık Müdürlüğünde bilgilendirme eğitimi verilmiştir. 09/10/2018 tarihinde Nebiler Pazar yerinde Dr.Özden Hanım eşliğinde kanser taramaları yapılmış afiş ve el broşürleri dağıtılmıştır. Mamografi için kişiler KETEM’lere yönlendirilmiştir. 18/10/2018 tarihinde Düzlerçamı ASM’de halk eğitimi yapılmış, 19/10/2018 tarihinde Döşemealtı Emine İlhan Kadam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Meme Kanseri ile ilgili eğitim ve etkinlik düzenlenmiş olup kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağına ve önemine dikkat çekilmiştir.    

Elmalı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Bayan Kuran Kursunda 16 kişiye meme kanseri, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halk eğitimi yapılmış, broşürler verilmiş ve eğitim verilen kişiler tarama için KETEM’e davet edilmiştir.

Finike İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında 11/10/2018 tarihinde Merkez Aile Sağlığı Merkezi bahçesinde, 24-25/10/2018 tarihlerinde Finike Devlet Hastanesi bahçesinde ve 26/10/2018 tarihinde Turunçova Halk Pazarı girişinde stantlar kurulup broşür dağıtılıp bilgilendirme ve farkındalık oluşturulmuştur. Mamografi çektirmemiş 40 yaş ve üstü bayanlar KETEM’lere yönlendirilmiştir.

Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Aile Sağlığı Merkezlerine kanser ile ilgili afişler asılarak farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca eczanelere, kuaförlere ve diğer esnaflara broşür dağıtılmıştır. Esnaflar aracılığıyla halka ulaşılmaya ve farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır. Merkez Aile Sağlığı Merkezi önünde stand kurulmuştur. 27 Nisan 2018 tarihinde yerel Sahil gazetesinde “Kanser Önlenebilir” konu başlıklı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan yazıya yer verilmiştir.

Gündoğmuş İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 24/10/2018 tarihinde Gündoğmuş ASMEK de 20 kişiye kanser, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi hakkında halk eğitimi yapılmıştır. Karşılıklı soru cevap şeklinde bir eğitim yapılmıştır.

İbradı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Kanser, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halk eğitimi yapılmış, broşürler verilmiş ve kişiler tarama için KETEM’lere yönlendirilmiştir.

Kaş İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Kaş Devlet Hastanesi ve Kaş İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerinin ortak katılımıyla Kaş Devlet Hastanesinde stand kurulmuş, halka meme kanseri hakkında bilgi verilip broşür dağıtılmıştır. 12.10.2018 tarihinde Çayköy Sağlık Evinde 11 kişiye, 31.10.2018 tarihinde Palamut Sağlık Evinde 12 kişiye, 19.10.2018 tarihinde İlçe Sağlık Müdürlüğünde de 27 kişiye halk eğitimi verilmiştir.

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri kapsamında İlçe Müdürlüğü personellerine meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konulu hizmet içi eğitim verilmiştir. İlçe Müftülüğünde Kur’an Kursu hocalarına ve kursiyerlere eğitim verilmiştir.19/10/2018 tarihinde İlçede bulunan Meme Kanseri hastası ve hastalığı daha evvel geçirmiş olan vatandaşlara da moral motivasyon olması açısından tekne turu düzenlenmiştir ve tura katılanlara pembe kurdele takılmıştır. Bu organizasyona Halk Sağlığı Başkanımız, Başkan Yardımcımız, Şube Müdürlerimiz, Kanser Birim Sorumlumuz, İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Çalışanlarımız, İlçe Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernek Başkanları katılmış ve tur çok keyifli bir şekilde sonlanmıştır. Hasta ve yakınları unutulmadıkları için teşekkürlerini ve memnuniyetlerini sunmuşlardır.

Kepez İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kepez Sağlıklı Hayat Merkezi tarafından;

 • Halkı kanserden korunma ve erken teşhis konusunda bilinçlendirmek üzere 2 hekim, 3 ebe ve 2 hemşire tarafından halk eğitimi ve hizmet içi eğitimler yapılmıştır. Bu eğitimler kapsamında 45 seansta 404 kişiye halk eğitimi; 1 seansta 14 sağlık personeline Hizmet İçi Eğitim, Çamlıbel Halk Eğitim Merkezi’nde 2 seansta 40 kişiye halk eğitimi, Göksu AKMEK’te 2 seansta 110 kişiye halk eğitimi, Kepez Katip Çelebi Camisinde de yaklaşık 30 kişiye broşür dağıtımı ve bilgilendirme yapılmıştır. Eğitimlerde sunu yapılmış, broşür dağıtılmış ve maket üzerinde meme muayenesi yaptırılmıştır. Eğitimlere halk ilgi göstermiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Konyaaltı Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Sağlıklı Hayat Merkezi tarafından;

hsgm 3c0324

 • Halkın meme kanseri konusunda farkındalığını artırmak için; 05.10.2018 Tarihinde Sarısu Kadınlar Plajında Sağlıklı Yaşam aracı ile stant kurulup 5 katılımcıya meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır.08.10.2018 Tarihinde Arapsuyu Kuran Kursunda Sağlıklı Yaşam Aracı ile gidilip 11 katılımcıya meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır.12.10.2018 tarihinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile Akdeniz Aile Sağlığı Merkezine gidilip 7 katılımcıya meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır.12.10.2018 tarihinde Konyaaltı Sağlıklı Hayat Merkezi Güney toplantı salonunda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Hocası Profesör Dr. H.Şenol COŞKUN tarafından 48 katılımcıya slayt gösterisi ve meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılmıştır.15.10.2018 tarihinde Istıl Kuran Kursunda Sağlıklı Yaşam Aracı ile gidilip 26 katılımcıya Meme Kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır.26-30-31.10.2018 Tarihlerinde Konyaaltı Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM biriminde 30 katılımcıya meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır.

Sonuç olarak 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında 6 seansta, 4 Sağlıklı Yaşam Aracı ile 4 stant kurulup 127 katılımcıya meme kanserinde halkın farkındalığını artırmaya yönelik eğitim yapılıp broşür dağıtılmıştır

Konyaaltı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Meme kanserinde halkı bilinçlendirmeye yönelik ilçede bulunan Kuran Kurslarında meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, erken tanı, tarama yöntemleri ve kanser farkındalığı hakkında eğitim düzenlenmiştir. Bunun üzerine 17.10.2018 tarihinde Atiye Aktaş Kur’an Kursu’na ziyarette bulunularak 26 kişiye halk eğitimi, 30.10.2018 tarihinde de Elif Kur’an Kursu’na gidilerek 12 kişiye eğitim düzenlenmiştir. Eğitimler karşılıklı soru cevap şeklinde olmuş ve çok verimli geçmiştir. Kursiyerlere taramalarını yaptırıp yaptırmadıkları sorulmuş ve yaptırmayanlar KETEM’e davet edilmişlerdir.

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri kapsamında Korkuteli Devlet Hastanesinde, Yeşil Yayla, Çomaklı, Bozova, Yelten 1 Nolu ve 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezlerinde toplamda 85 kişiye erken teşhisin önemi ve ailede kanser öyküsü olanların daha da dikkatli olması gerektiği konusunda eğitim yapıldı yaklaşık 250 adet broşür dağıtıldı.

Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;  

 • Kanser, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halk eğitimi yapılmış, broşürler verilmiş ve tarama için KETEM’lere yönlendirilmiştir. İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı birimlerin en etkin katılımları sağlanarak, saha çalışmalarında konunun önemle irdelenmesi ve bilgilendirme çalışmaları planlanmış ve yapılmıştır.

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri çerçevesinde 03.10.2018 tarihinde Çağlayan Anadolu Lisesi'nde 14 kişiye, 05.10.2018 tarihinde Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda 180 kişiye, 09.10.2018tarihinde Salı Halk Pazarı'nda 116 kişiye, 11.10.2018 tarihinde Başarı Koleji'nde 48 kişiye, 19.10.2018 tarihinde Öğretmenler Lokali'nde 72 kişiye, 22.10.2018 tarihinde Manavgat Side Mahallesi'nde 33 kişiye halk eğitimi, 15.10.2018 tarihinde Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde 85 kişiye hizmet içi eğitim verilmiştir. Cadde ve sokaklara afişler asılıp, yaklaşık 600 kişiye broşürler dağıtılarak farkındalıkların arttırılması amaçlanmıştır. Ayrıca konu ile ilgili basın bildirisi yayınlanmış olup gazete ve internette haberlere yer verilmiştir.

Muratpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Meme kanserinde farkındalığı arttırmak üzere 09/10/2018 tarihinde Elif Kur’an Kurs’unda 70 kişiye, 10/10/2018 tarihinde Bayındır Kur’an Kurs’unda 13 kişiye, 16/10/2018 de Cemile Durmaz Kur’an Kurs’unda 16 kişiye, Kümeevler Yeşil Kur’an Kurs’unda 30 kişiye, Soğuksu Kur’an Kurs’unda 12 kişiye eğitim verilmiş, erken teşhisin ve kendi kendine meme muayenesinin yapılması ve önemi anlatılmıştır. Broşürler dağıtılarak eğitime destek verilmiştir.

Şehit Dr.Atila NİZAM Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Birimi tarafından;

 • 1-31 Ekim tarihleri arasında farklı yerlerde ve zamanlarda farkındalık için KETEM birimi ebe, hemşire ve hekimleri tarafından eğitimler yapılmıştır. 01/10/2018 ve 31/10/2018 tarihleri arasında Sağlıklı Hayat Merkezinde meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi hakkında 42 seansta 331 kişiye, 02-09-19/10/2018 tarihlerinde Dr.Sema DURAK tarafından kanser taramaları ve KETEM’lerle ilgili 3 seansta 28 kişiye, 03-04-05-11/10/2018 tarihlerinde 23 İl Sağlık Müdürlüğü Çalışanına 4 seansta, 01-03/10/2018 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda 2 seansta 220 kişiye, 12/10/2018 tarihinde Haşim İşcan Kültür Merkezinde 1 seansta 18 kişiye, 17/10/2018 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Zeytinköy Kadın Dayanışma Merkezinde 1 seansta 42 kişiye, 20/10/2018 de Özgecan Aslan Gençlik Merkezinde 1 seansta 56 kişiye, Dr. Selda AYDIN tarafından 19/10/2018 de Haşim İşcan Kültür Merkezinde 22 kişiye, 26/10/2018 de Ünsal Aile Eğitimi Sosyal Hizmet Merkezinde bir seansta 29 kişiye eğitim düzenlenmiştir. Ayrıca Dr.Sema DURAK 16.10.2018 tarihinde saat 12:00 de TRT FM Radyosunda canlı yayına katılarak meme kanseri, kanser taramaları ve KETEM’lerle ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

Serik İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından;

 • Meme kanseri farkındalığına yönelik olarak belirli günlerde halk eğitimi yapılmış olup, yaklaşık 25 kişiye kanser, nedenleri, korunma yolları, kanserde erken teşhisin önemi ve ücretsiz kanser taramaları hakkında halka bilgilendirme yapılmış, broşürler verilmiş ve tarama için KETEM’lere yönlendirilmiştir.

Sonuç olarak; “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında Antalya İli genelinde farklı yerlerde 13 stant faaliyeti, 2486 kişiye halk eğitimi ve 144 sağlık personeline hizmet içi eğitim yapılmıştır. Ayrıca bu etkinliklerde afiş ve branda görsellerine yer verilmiş, 3086 adet broşür dağıtılmıştır. 1 radyo programı ve yerel basın aracılığıyla çok sayıda kişiye farkındalık için ulaşılmaya çalışılmıştır.