Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi’nin organizasyonunda “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında İlçe Sağlık Müdürlükleri / Toplum Sağlığı Merkezleri / İlçe Entegre ve Devlet Hastaneleri ile KETEM Birimlerinin katkıları ile çeşitli eğitimler ve farkındalık çalışmaları düzenlenmiştir.

Kanser tarama programlarında hedefimiz, taranabilir her üç kanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun olarak birinci basamakta yürütülen toplum tabanlı kanser taramalarını gerçekleştirmektir. Bununla birlikte genel olarak kanser, kanserden korunma, kanserde erken teşhis ve yürütülmekte olan kanser tarama konularında halkımızı bilgilendirmek ve farkındalık düzeyini arttırmaktır. Bu amaçla kanser taramalarındaki güncel durum bilgilerini paylaşmak ve yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri konusunda da bilgi alışverişinde bulunmak üzere hizmet içi ve halk eğitimleri düzenlenmiştir. Bu kapsamda;

  • 04.04.2019 tarihi 13:00-17:15 saatleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Konferans Salonunda Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih KARA, Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Bekir KESKİNKILIÇ, Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat TÜRKYILMAZ, İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Âdem KUCUR, Etlik Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Bahattin İLTER ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet SUREL’in katılımıyla etkinlik düzenlenmiştir. Etkinlikte İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birimleri tarafından stantlar açılmış ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Hacettepe, Gazi ve Ankara Üniversiteleri ile iş birliği yapılmış olup, ilgili üniversite hocaları tarafından etkinliğimize katılanlara Kanser ve Kanser Taramalarında Dünya ve Türkiye uygulamaları konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır. İlimizde 2018 yılında her üç kanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) en çok kanser taraması yapan ilk üç aile hekimi ile aile sağlığı çalışanına ve ilk üç KETEM Birimine “Teşekkür Belgesi” verilmiştir.
  • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Toplantı Salonunda 11.04.2019 tarihinde 44 aile hekimine, 30.04.2019 tarihinde 39 aile sağlığı çalışanına hizmet içi eğitim, Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korkut Akoğuz Konferans Salonunda 10.04.2019 tarihinde, Türk Telekom Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda 10.04.2019 tarihinde olmak üzere toplam 23 kişilik gruba Birim Sorumlumuz Dr. İskender KÖG ve birim doktorlarımızın katılımıyla halk eğitimi verilmiştir.
  • Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Cebeci Kampüsünde 24.04.2019 tarihinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi iş birliğinde “Gençler için Sağlıklı Yaşam Farkındalık Etkinliği” yapılmıştır. Etkinlikte İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birimleri tarafından stantlar açılmış ve bilgilendirmeler yapılmıştır.

İlçe Sağlık Müdürlükleri / Toplum Sağlığı Merkezleri / İlçe Entegre ve Devlet Hastaneleri ile KETEM Birimlerinin katkılarıyla düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında;

  • Pursaklar Devlet Hastanesi’nde 03-04-05.04.2019 tarihlerinde Pursaklar İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Pursaklar KETEM Birimi, ATG AVM’de 06.04.2019 tarihinde Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Ahmet Andiçen KETEM Birimi, Taurus AVM’de 06.04.2019 tarihinde Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çankaya SHM-KETEM Birimi, Optimum AVM’de 07.04.2019 tarihinde Sincan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sincan SHM-KETEM Birimi, Podium AVM’de 07.04.2019 tarihinde Yenimahalle İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Dr. Abdurrahman Yurtaslan KETEM Birimi, Antares AVM’de 13.04.2019 tarihinde Keçiören İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Etlik KETEM Birimi, Nata-Vega AVM’de 13.04.2019 tarihinde Mamak İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Mamak KETEM Birimi, ArcadiumAVM’de 14.04.2019 tarihinde Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çayyolu KETEM Birimi, Ankamall AVM’de 21.04.2019 tarihinde Altındağ İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Altındağ KETEM Birimi, Metromall AVM’de 27.04.2019 tarihinde Etimesgut İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Etimesgut KETEM Birimi, Acity AVM’de 28.04.2019 tarihinde Yenimahalle İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kaletepe KETEM Birimi personelinin de katılımıyla Müdürlüğümüze ait stant açılmış olup, el broşürleri dağıtılarak, vatandaşlarımıza kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
  • Güdül İlçe Entegre Devlet Hastanesi Kanser Birimi tarafından ilçede bulunan ortaokul ve liselere gidilerek ayrıca ilçe meydanı ve pazaryerinde kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
  • Haymana Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Birimi tarafından ilçede bulunan ilkokulda velilere kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
  • Sincan İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından İlçede bulunan Nefise Andiçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenci ve öğretmenlere kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca Sincan SHM-KETEM Birimi tarafından davet içerikli mektup hazırlanıp, çoğaltılarak velilere ulaştırılmak üzere öğrencilere dağıtılmıştır.
  • Altındağ İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından stant açılarak kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
  • İlimizde bulunan 12 adet Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından İlçe Halk Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde Kültür Merkezleri, Kuran Kursları, Hanımlar Lokali ve Okullarda “Kanser ve Kanser Taramaları” konusunda 16.227 kişiye halk eğitimi, 280 personele ise hizmet içi eğitim verilmiştir.
  • Ayrıca ücretsiz olarak yürütülmekte olan kanser tarama çalışmaları konusunda halkımızın bilgilendirilmesi ve kanser konusuna dikkatinin çekilmesi, bu konuda bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik olarak sürdürülen eğitim ve tarama çalışmalarına ağırlık verilerek devam edilmiştir.