Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Biriminin Organizasyonunda “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında İlçe Sağlık Müdürlükleri / Toplum Sağlığı Merkezleri Kanser Birimi ve KETEM Birimlerinin katkıları ile çeşitli eğitimler ve farkındalık çalışmaları düzenlenmiştir.

Birimimizce Düzenlenen Etkinlikler;

 • Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda, 08.10.2018 tarihinde 86 aile hekimine ve 12.10.2018 tarihinde 72 aile sağlığı elemanına Kanser Birimi Sorumlusu Dr. İskender KÖG ve birim doktorlarımızın katılımıyla “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda hizmet içi eğitim verilmiş olup, eğitime Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekmel TEZEL de konuşmacı olarak katılım sağlanmıştır.
 • Ak Parti Ankara İl Başkanlığı Konferans Salonunda 25.10.2018 tarihinde, Dr. İskender KÖG ve birim doktorlarımızdan Uzm. Dr. Güledal BOZTAŞ ile Dr. Umut DOMAÇ tarafından 150 kişiye,
 • Altındağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda, 31.10.2018 tarihinde Türkiye Kızılay Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Ahmet Andiçen KETEM Birimi ve Birimimiz tarafından 150 kişiye, “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda halk eğitimi verilmiştir.
 • 30.10.2018 tarihinde Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji E.A.H. koordinasyonunda LÖSEMA (Lösemili Hastalar Derneği) tarafından Hilton Garden Inn’de düzenlenen “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinliği kapsamında Kanser Birimi Sorumlusu Dr. İskender KÖG tarafından “Kanser Taramaları” konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
 • 06.10.2018 tarihinde Ankamall AVM’de, 07.10.2018 tarihinde Kentpark AVM’de 13.10.2018 tarihinde Antares AVM’de, 14.10.2018 tarihinde Atlantis AVM’de, 20.10.2018 tarihinde Optimum AVM’de ve 21.10.2018 tarihinde Natavega AVM’de KETEM Birimleri personeli tarafından Müdürlüğümüze ait tanıtım standı açılmış olup el broşürleri dağıtılarak, vatandaşlarımıza “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda bilgilendirme yapılmıştır. 07.10.2018 tarihinde Kentpark AVM’deki standı Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat TÜRKYILMAZ ziyaret etmiştir.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen Mobil KETEM Hizmet Aracı kullanılarak 15.10.2018 tarihinde Sincan İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Sincan Sağlıklı Hayat Merkezi/KETEM Biriminin açılış töreninde, 16-17-18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Sağlık Bakanlığı’nın (Bilkent) bahçesinde Müdürlüğümüz personeli ile Sincan KETEM Birimi ve Etimesgut KETEM Birimi personelinin katkılarıyla “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında kanser taramaları ve kanser farkındalık çalışmaları yapılmıştır.
 • 09.11.2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesisleri arasında düzenlenen futbol turnuvasında Meme Kanserine karşı farkındalığı arttırmak amacıyla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Futbol Takımı KETEM logolu forma ile sahaya çıkmıştır.
 • Kanser Dairesi Başkanlığı’nın 12.06.2018 tarih ve 382 sayılı yazısına istinaden, Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri Başkanlığı’nın 27.08.2018 tarih ve 168 sayılı yazısı ile “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında Beyaz TV’de Kamu Spotu yayınlanmıştır.
 • Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği’nin bilgisi dâhilinde 16.10.2018 tarihinde Akit TV yerel kanalında ve 02.11.2018 tarihinde TRT Haber’de Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser Birimi Sorumlusu Dr. İskender KÖG tarafından “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.
 • Yapılan faaliyetler Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı web sitesinde yayınlanmıştır.

İlçe Sağlık Müdürlükleri / Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Birimi ve KETEM Birimlerinin katkılarıyla düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında;

 • Çamlıdere İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından 08.10.2018 tarihinde Çamlıdere Huzurevinde yaşlılara ve personele yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Pursaklar İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından Sağlıklı Yaşam Aracı pembe balonlarla süslenerek, Fatih Mahallesi Çarşamba Pazarında, "Erken Teşhis Hayat Kurtarır" sloganı ile meme kanserinin erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla vatandaşlara bilgilendirme yapılmıştır. Vatandaşların farkındalığını artırmak adına el broşürü ve pembe kurdele dağıtılmıştır. Sağlıklı yaşam aracının ekranında kanser hakkında bilgi içeren videolar yayınlanmıştır.
 • Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından 16.10.2018 tarihinde “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Metro İstasyonunda stant kurularak vatandaşlarımıza el broşürleri dağıtılmış ve kanser taramaları ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Gölbaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla yerel gazetede “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” ile ilgili haber yayınlatılmış, ayrıca Gezici Mobil Hizmetleri kapsamında mahallelerde el broşürleri dağıtılarak, “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Keçiören İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından ilçe sınırları içerisinde el broşürü dağıtılarak, “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Sincan İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında düzenli fiziksel aktivitenin yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla Harikalar Diyarı Parkında 18 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen yürüyüş etkinliğinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile stant açılarak el broşürü dağıtılmış ve “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” konusunda da bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • Mamak İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından 11.10.2018 tarihinde “Mavi Göl” piknik alanında ve Hükümet Konağı içerisinde stant açılarak el broşürü dağıtmış ve “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.
 • İlimizde bulunan 11 adet Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve İlçe Sağlık Müdürlükleri / Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından İlçe Halk Eğitim Müdürlükleri ve Belediyeler ile işbirliği içerisinde Kültür Merkezleri, Kuran Kursları, Hanımlar Lokali ve Okullarda “Kanser ve Kanser Taramaları” konusunda 7.300 kişiye halk eğitimi, 388 personele ise hizmet içi eğitim verilmiştir.
 • Ayrıca ücretsiz olarak yürütülmekte olan kanser tarama çalışmaları konusunda halkımızın bilgilendirilmesi ve kanser konusuna dikkatinin çekilmesi ve bu konuda bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik olarak sürdürülen eğitim ve tarama çalışmalarına ağırlık verilerek devam edilmiştir.
 • Röportaj için TIKLAYINIZ