Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 80'den fazla ülkeden 350 civarında onkoloji uzmanının katıldığı "Dünya Kanser Liderleri Zirvesi" yapıldı. Emine Erdoğan’ın onur konuğu olarak katıldığı zirvede kanserle mücadelede Türkiye'nin çalışmalarını anlattı. 

Zirve’de konuşan Emine Erdoğan, 2016 yılında, İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirve Toplantısı’nda "Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği" temalı oturumda önemli kararlar aldıklarını hatırlatarak, bugün de burada, kanserle mücadeleye ivme kazandıracak kararların alınacağı önemli bir zirve gerçekleştiriyoruz diye konuştu.

Dünyada her yıl 10 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesine sebep olan sorunla karşı karşıya olduklarını belirten Emine Erdoğan, kansere bağlı ölümlerin yüzde 70’inin, düşük gelirli ülkelerde yaşanması, sorununun bir yönetim ve liderlik meselesinden ayrı düşünülemeyeceğini ortaya koyduğunu söyledi. Kanserin ekonomik, sosyal ve siyasi yönleri olan, çok kapsamlı bir soruna dönüşmüş durumda olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, bu bilinçle, Türkiye’de kanseri ve kanseri oluşturan risk faktörlerini, doğrudan hedef alan, çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

81 İlimizde, Aktif Kanser Kayıtçılığını Başlattık

Emine Erdoğan, kanser kontrolünün en önemli halkasını oluşturan, kanser kayıtçılığının Türkiye'de 1980’li yıllardan beri yürütüldüğünü ifade ederek şöyle konuştu: Son yıllarda yaptığımız çalışmalarla, 81 ilimizde, aktif kanser kayıtçılığını başlattık. Kayıtlarımızı, uluslararası standartta tutuyor ve güvenilir bilgi sağlıyoruz. İzmir’de bulunan kanser kayıt merkezimiz, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından, uluslararası bir kayıt ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir. 2006’da, yüzde 4’ler civarında olan meme, serviks ve kalın bağırsak kanseri taramaları, bugün serviks kanserinde yüzde 80, meme kanserinde yüzde 37 ve kolon kanserinde yüzde 25’ler civarına yükselmiştir.

Emine Erdoğan, kanserden korunmak konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek Türkiye'nin, Brezilya ile birlikte, tütün kontrolü için tavsiye edilen ve tüm önlemleri hayata geçiren iki ülkeden biri olduğunun altını çizdi.

Emine Erdoğan, Dünya Kanser Liderleri Zirvesi çerçevesinde; Kazakistan Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva ve Ürdün Prensesi Dina Mired ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Zirveye Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ve Daire Başkanımız Dr. Murat Türkyılmaz katıldı.