Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halinde olan, bu nedenle de en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle, genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysa hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. Yeterli el hijyeni solunum yoluyla bulaşan hastalıkların yanı sıra, besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, toplumda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, parazit ve mantarlara bağlı gelişen hastalıkların önlenmesinde de basit ancak en etkili korunma yöntemidir. Sadece el yıkama ile çocuklardaki ishal vakalarının ve ishale bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 50’sinin önlenebileceği öngörülmektedir.

Günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Hijyen; sağlıklı ortamın korunması amacıyla her türlü hastalık etmeninin ortamdan uzaklaştırılması olarak tanımlanmaktadır. Hijyeni sağlamada en temel kural, ellerin doğru yöntem ile yıkanmasıdır. El yıkama, birey ve toplum sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde basit, ucuz, toplumda her bireyin uygulayabileceği son derece etkili bir yöntemdir.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak benimsemiş ve bunu yaygınlaştırmak için büyük bir çabaya girmiştir. Dünyada birçok ülkede “Dünya El Yıkama Günü” kutlanmaktadır. Etkinliğin amacı, tüm dünyada insanların ellerini su ve sabunla yıkamaya özendirilmesi, bunun yalnızca bir günle sınırlı kalmayıp su ve sabunla el yıkamaya yıl boyunca dikkat çekilmesi ve çocukların hijyen konusunda bilgilendirilmesidir.

Su ve sabunla el yıkama, ishalli hastalıklar ve akut solunum yolu hastalıklarından korunmanın en ekonomik ve etkili bir yoludur. Özellikle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemeklerle temas etmeden önce elleri su ve sabunla yıkamak birçok bulaşıcı hastalığın yayılımını önlemede ve hastalıklardan korunmada oldukça etkili bir yöntemidir. Yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra ellerin yıkanması, yiyeceklerin temiz ve güvenli bir şekilde korunmasına, çeşitli hastalıkların önlenmesine ve çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlaması açısından oldukça önemlidir. El yıkamanın yemek yeme gibi bir alışkanlığa bağlanması, doğru el yıkama alışkanlığının kazandırılmasında oldukça etkili bir yoldur.