Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın da katıldığı ve Avrupa Birliği desteğiyle organize edilen eğitimler 9-10-11 Eylül 2019 tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli illerinden olmak üzere yaklaşık 120 katılımcı ile gerçekleştirilecek. 

Eğitimlerin açılışına katılan Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç; eğitimin bu turunun Konya’da yapılmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek ilde ikisi güçlendirilmiş olmak üzere toplam beş Göçmen Sağlığı Merkezi ile ilgili faaliyetleri yürüttüklerini ve toplum sağlığına hizmet ettiklerini söyledi.

Açılış oturumunda söz alan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik göçmen sağlığı perspektifi bağlamında SIHHAT Projesinin genel faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’nin insani ve uluslararası bağlamda geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik çok önemli hizmetler vermeye devam ettiğini ve SIHHAT Projesi’nin göçmen ve toplum sağlığına yönelik çok değerli çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi. 

SIHHAT Projesi AB Uzmanı Nilüfer Avcı Işık ve SIHHAT Projesi Eğitim Bileşeni Takım Lideri Prof. Dr. Yıldız Pekşen’in ilgili çalışmalar ve eğitim programı hakkındaki sunumlarının ardından eğitim programı başladı. 

Göç ve Göçmen Sağlığı perspektifinde çok sayıda eğitim konusunun ilgili uzmanlar aracılığı ile interaktif yöntemlerle verileceği eğitim sonunda katılımcılar katılım belgesi alacak.